MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İÇİN ÖYLE BİR KARNE HAZIRLADILAR Kİ!

22 Ocak 2015 Perşembe, 18:04

Eğitim- öğretim yılı ilk yarısını değerlendiren Eğitim- Sen Şube Başkanı Metin Demirel, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ilk yarısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın karnesinin kırıklarla dolu olduğunu belirtti.

FERDİ UZUN

2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı’nın Cuma günü sona erecek olmasından dolayı Manisa Eğitim Sen Şubesi, basın açıklaması düzenleyerek eğitim-öğretim yılının ilk yarısının değerlendirdi. Eğitim-öğretim yılı ilk yarısında milli eğitim bakanlığının karnesinin kırıklarla dolu olduğunu belirten Şube Başkanı Metin Demirel, “ 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında 17 milyon 397 bin öğrenci ve 896 bin 222 öğretmen yarıyıl tatiline girecektir. 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısı acil çözüm bekleyen sorunlarının arttığı, kamu kaynaklarının özel okullara aktarıldığı, TOEG yerleştirmelerinin işkenceye dönüştüğü, siyasi iktidarın eğitime ve topluma yönelik dayatmacı ve baskıcı uygulamalarının zirve yaptığı bir dönem olmuştur” dedi.

“Böyle Eğitim Yöneticiliği Olmaz”

Eğitimde ticarileştirme ve dinselleştirme adımları arttığını belirten Demirel, “Bir taraftan eğitim sistemi adım adım piyasa ilişkileri içine çekilip, halkın cebinden yaptığı eğitim harcamaları belirgin bir şekilde artarken, diğer taraftan “dindar nesil” hedefine uygun olarak eğitimi dini kurallara göre biçimlendirme ve dini eğitimi devlet eliyle yaygınlaştırma yönünde somut adımlar atılmıştır.Eğitimde hükümet memurluğu yandaş eğitim yöneticileri ile başlamıştır. İktidarın memur kolları gibi çalışan Eğitim Bir Sen’in ortak mesaisi ile yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye ve Manisa’da her 10 müdürden 8 tanesi artık Eğitim Bir Sen üyesi olmuş, müdür yardımcıları da benzer bir mantık üzerinden görevlendirilmeye başlanmıştır.  Göreve başlar başlamaz iktidarın askeri gibi hareket eden eğitim yöneticileri, okullarda “kışla düzeni” oluşturmaya başlamıştır. Okul müdürleri yöneticilik görevinin ötesinde Eğitim Bir Sen İşyeri temsilcisi gibi çalışmaktadır.Böyle Eğitim Yöneticiliği olmaz” ” diye konuştu.

“Eğitim Hakkı İçin Mücadelemizi Sürdüreceğiz”

Eğitim sisteminde  çözüm bekleyen sorunlarından birisi de ataması yapılmayan öğretmenlerin olduğunu ifade eden Demirel, “ Bugün bakanlığın yaptığı açıklamalara göre 120 binin üzerinde öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. MEB bu atamaları gerçekleştirmek yerine ucuz, esnek ve güvencesiz ücretli öğretmen formülüyle bu ihtiyacı gidermeye çalışmaktadır. Bugün MEB bünyesinde 60 bine yakın ücretli öğretmen ayda 800 ila 1000 TL arasında bir ücretle güvencesiz olarak istihdam edilmektedir. Ataması yapılmayan öğretmenler sorunu en kısa sürede çözülmeli, ataması yapılmayan bütün öğretmenlerin atamaları somut bir plan dahilinde yapılmalıdır. Eğitim hakkı için mücadelemizi tüm emek ve demokrasi güçleri ile birlikte omuz omuza sürdüreceğimiz bilinmelidir” diye konuştu.

DSC_0151

 

 

KARNE

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir