MHP’Lİ AKÇAY DAN ŞOK İDDİA!

19 Eylül 2014 Cuma, 12:00

MHP’Lİ AKÇAY: “AKP ÖN AYAK OLDU, SOMA İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR”

Manisa ili Soma ilçesinde Yırca mahallesinde yapılması planlanan termik santral için Kolin firmasına ait iş makinelerinin gece yarısı zeytin ağaçlarını sökmesi üzerine bir açıklama yapan MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, “Soma’da yandaş sermaye için hukuk ayaklar altına alınıyor. Hükümet Soma’da hukuksuzluk, işgal ve yağmaya çanak tutuyor.” dedi.

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY termik santral yapılması planlanan Soma’nın Yırca mahallesini ziyaret etti. Geçtiğimiz gün termik iş makinelerinin girerek zeytin ağaçlarını söktüğü termik santralin yapılması düşünülen alanda incelemelerde bulunan MHP’li AKÇAY Soma’da yaşananların hukukun ayaklar altına alınması olduğunu belirtti. Kolin firmasının termik santral yapması için Bakanlar Kurulunun 21 Nisan 2014 tarihli ve 2014/6272 sayılı kararıyla acele kamulaştırma kararı alındığını ifade eden MHP’li AKÇAY, “Bakanlar Kurulunun acele kamulaştırma kararı dahi hukuk dışıdır. Bu karar Anayasanın 45’inci maddesi, 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 17’nci ve 20’nci maddeleri ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanuna aykırıdır. Acele kamulaştırma kararı sadece yurt savunması, olağanüstü hallerde söz konusu olabilir. Kolin firmasının yapması öngörülen termik santral yurt savunmasıyla ne derece ilgilidir? AKP Somalıları kendisine düşman görüp onlarla savaş halinde midir? Burada acele kamulaştırma kararı alınması dahi mümkün değildir. Yırca mahallesinden 23 vatandaşımız 1 Eylül’de Danıştay’da bu kamulaştırma kararına karşı dava açmıştır. Danıştay’daki dava neticelenmeden dün gece yapılanlar hukuk dışıdır. AKP’nin kararı yasaların ve yargı organların kararlarının üzerinde değildir. Hiçbir Somalı arazisini hazineye devretmemiştir. Çünkü yargı henüz kararını vermemiştir. Ancak şirket şantiyesini kurmuş, yüksek gerilim hatlarını çekmiş. ” dedi.

“Somalılar yaşam mücadelesi vermektedir”

MHP’li AKÇAY, Soma’da iş makinelerinin adeta işgal edercesine gece yarısı zeytinliklere girdiğini belirttiği açıklamasına şöyle devam etti: “ Dün gece Soma’da 490 dönümlük araziye iş makineleriyle girilmiştir. Bu arazinin 380 dönümü köylüye aittir ve toplam arazinin yüzde 80’i zeytinliktir. Kolin firması yetkilileri köylüyü tehdit edip 18 Eylül’e kadar mahsullerini toplamlarını, o gün iş makineleriyle araziye gireceklerini söylemiştir. Bundan 5 gün önce de araziyi tel örgülerle çevirmişlerdir. Soma işgal altındadır. Yandaş sermayenin bu işgaline AKP ön ayak olmuştur. Bakanlar Kurulu kararının 10 Mart’ta Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından 19 Mart günü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından santralin temeli atılmıştır. Yandaş sermaye de AKP’den aldığı destekle Somalıların zeytinliklerini işgal etmeye girişmiştir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir