Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Mesir macunu gıda kodeksine giriyor

10 Nisan 2017 Pazartesi, 20:35

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, kentin 477 yıllık geleneği olan mesir macununun kimyasal bileşenini ortaya çıkardıklarını belirtti. Tokuşoğlu, yaptıkları çalışmaların ardından mesir macununun gıda kodeksine uygun hale getirildiğini ve ihracat standartlarına kavuştuğunu açıkladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, mesir macunuyla ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (DEPARK) 3 yıldır yürüttükleri çalışmalarda bilimsel onay aşamasının tamamlandığını açıkladı. Tokuşoğlu, Manisa mesir macununun kimyasal bileşim yapısını aydınlattıklarını da belirtti.

HMF AZALTILDI, İHRACATA UYGUN HALE GELDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Bölgesi Depark Teknopark projesiyle prototip olarak tekrar üretilen mesir macununda yapılan teknolojik uygulamalar sonrasında insan sağlığına olumsuz etki yaptığı bilinen Hidroksi Metil Furfural (HMF) maddesinin de çok önemli ölçüde azaldığını açıklayan Tokuşoğlu, “Uzun süreli ve yüksek sıcaklıkta kaynatılmayla üretilen ürünün depolanma sürecinde de HMF miktarının yükselme görülmektedir. HMF Dünya Sağlık Örgütü normlarına göre miktarının yükselmesinin istenmeyen bir durumdur ve metabolizma açısından tolere edilemeyen bir maddedir. Türk Gıda Kodeksine göre HMF değeri en fazla 40 mg/kg olmalıdır. Daha önce 158 ila 196 ppm aralığında çıkmakta olan HMF değeri, 2 ila 29 ppm aralığına azaltıldı. Bekleme süresini de test ettik ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek düzeyde HMF artışı olmadığını saptadık. HMF, yapışkanlığı da artıran niteliktir. İnsanlar yerken yapışkanlıktan şikayet ediyordu. Bu sorunun da çözülmesini sağladık. HMF şekerli ürünlerde uzun süreli ve yüksek sıcaklıkta  ısıtma nedeni ile oluşuyor. Biz yaptığımız çalışma ile yapışkanlığı da azalttık. Artık çalışmalar sonucunda raflarda yer alacak mesir macunlarının ihracatının engeli kalkacak” diye konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI OLDUĞU SAPTANDI

Yapılan çalışmalarla mesir macununun insan sağlığına olumlu etkilerinin de bilimsel olarak onaylandığını kaydeden Tokuşoğlu, geleneksel mesir macununun şifa kaynağı ve antioksidan olduğunun ortaya çıktığını ifade etti. Tokuşoğlu, “Mesir macununu oluşturan baharatlardan kaynaklı biyoaktif etken maddelerin antioksidan etki yarattığı ve şifa kaynağı olduğu saptandı. Baharat karışımı olan mesir macunu matriksinin detaylı antioksidan profilini de aydınlattık. Macunun şifa kaynağı olduğu tescillendi” dedi.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir