Mesir Karma Töreni yapıldı

21 Mart 2017 Salı, 18:54

MANİSA’da 477’nci kez saçılacak şifalı mesir macunları, Sultan Camii Bimarhanesi’nde dualar eşliğinde karıldı. Nevruz ise çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Baharın gelişi ve doğanın uyanışını müjdeleyen nevruz bayramı, Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Partili Manisa Milletvekili Recai Berber, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı AK Partili Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ve Manisalılar etkinliğe katıldı. Nevruz kutlaması protokol üyelerinin Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Etkinlikte öğrenciler, baharın gelişini anlatan şiirler okudu. Kutlamada protokol üyeleri, renkli nevruz yumurtalarını tokuşturdu. Protokol üyelerinin de katılımıyla meydanda yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün ve Şehzadeler Belediye Başkanı Çelik, el ele tutuşarak nevruz ateşinin üstünden birlikte atladı. Örste hep birlikte demir dövülmesinin ardından vatandaşlara fidan dağıtıldı.

RENKLİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

Nevruz kutlamalarının ardından mesir macunu karma töreni için Sultan Camisi’ne kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Kortejde temsili Hafsa Sultan, Merkez Efendi, temsili Osmanlı sultanları ve şehzadeler, at üstünde kortej boyunca vatandaşları selamladı. Kortej sırasında atların huysuzluğu nedeniyle temsili şehzadeler düşme tehlikesi atlattı. Manisalılar da kortej yürüyüşünü cep telefonlarıyla görüntüleri, alkışladı. Protokol üyeleri de ellerindeki Türk bayrakları ile vatandaşları selamladı.

Yürüyüşün ardından Sultan Cami Bimarhanesi’nde karma töreninde Mevlithanlar Derneği tarafından mesir ilahisi okundu. Karma öncesinde konuşan Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, bu yıl 477inci kez kutlanacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nde, 5 ton mesir saçılacağını söyledi. Saçımı yapılacak mesir macunlarının dualarla karıldığını dile getiren Tanık, “Geleneksel Mesir Festivalimizin 16’ncı yüzyıla dayanan köklerini bugün bir daha yaşamaktan dolayı çok mutluyuz. Manisamızın eşsiz güzellikleri ve bitki örtüsünün 41 çeşit baharatla Merkez Efendi’nin ilmi bilgileriyle harmanlanan Hafsa Sultan’a şifa olan mesir macunu, yüzyıllar boyunca umut olmuştur. 25-30 Nisan Haftası’nda Mesir Festivali’ni kutlayacağız. 30 Nisan’da da şifalı macunu saçacağız. Bütün halkımızı mesir festivalini canlı yaşamaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise festivalin kentin en önemli değerlerinden olduğunu belirterek, “Hafsa Sultan’ın fermanıyla 5 asırdır süregelen bu önemli festival, Manisa’nın yurt içinde ve yurtdışında tanıtılmasına da katkı sağlıyor. UNESCO tarafından bu köklü festivalimiz insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine alınmıştır. Bu adım tanıtım açısından çok önemlidir. Bizler de bu köklü festivalin yurtta ve dünyada tanıtılması için üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız” dedi.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ilk kez mesir festivaline katılacağını belirterek, çok heyecanlı olduğunu söyledi. Mesir macununun hem şifa kaynağı hem de birleştirici olduğunu dile getiren Güvençer, 5 asırlık geleneğinin en iyi şekilde sürdüğünü ifade etti.

DUALARLA KARILDI

Konuşmalarından ardından Manisa Müftüsü Sinan Cihan, mesir duasını okudu. Merkez Efendi Hafsa Sultan ve protokol üyelerinin katılımı ile kazana 41 çeşit baharat dökülerek dualarla karıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir