Mesir Festivali’ne ünlü yağacak

18 Nisan 2017 Salı, 17:20

MANİSA’da bu yıl 25-30 Nisan tarihleri arasında 477’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Mesir Festivali etkinlikleri kapsamında, ünlü isimler ağırlanacak. Festival kapsamında 29 Nisan Cumartesi günü şair, söz yazarı Ahmet Selçuk İlkan’ın 40. Sanat Yılı anısına düzenlenecek konserde, Cengiz Kurtoğlu, Coşkun Sabah, Elif Kaya, Emre Altuğ, Muazzez Ersoy, İntizar, Tan, Tuna Velibaşoğlu, Ümit Besen, Yeşim Salkım ile Zara sahne alacak.

 

UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirasları arasında yer alan Manisa’nın geleneksel Uluslararası Mesir Festivali’nin bu yıl düzenlenecek 477’incisinde yer alacak etkinlikler Giritligil Otel’de tanıtıldı. Mesir Festival Komitesi tarafından düzenlenen kahvaltı tanıtım toplantısına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık, AK Partili Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Partili Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, turizm acentelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

43 NOKTADAN SAÇIM YAPILACAK

 

Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, festivalin kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını ön plana çıkardığını dile getirip, 30 Nisan Pazar günü mesir saçım töreni yapılacağını söyledi. Mesir saçım noktasını 37’den 43’e çıkardıklarını belirten Tanık, “Bu yıl 6 ton mesir macunu tarihi Sultan Camisi, kubbeleri ve çevresinden saçılacak. Mesir saçımı için hazırlıklarını bitirmek üzereyiz. Saçım yapılacak 43 noktadan 16’sıtarihi Sultan Camisi’nin kubbelerinde olacak. Diğer 27 saçım noktası ise çevredeki binlarda olacak” dedi.

 

MESİR MÜZESİ YAPILIYOR

 

AK Partili Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, de belediye olarak Mesir Müzesi kurma çalışmalarına başladıkları belirtip, “Bunun dışında da mesirle ilgili bir projelerimiz var. Şehzadeler Park Projemiz içerisinde bir mesir müzesi yapmaya başladık. Her gelen misafirimize mesir macunu hediye edeceğiz, mesiri anlatacağız. Mesir macunu saçımını sanki yaşıyormuş gibi gelen misafirlerimize yansıtacağız” diye konuştu.

 

Mesir festivalinin Türkiye’de ve dünyada köklü gelenekler arasında yer alan saygın bir değer olduğunun vurgusunu yapan Vali Mustafa Hakan Güvençer ise, “Bir festivalin ve geleneğin 477 yıl sürdürülebilmesi çok kıymetlidir. Hiçbir gelenek arkasında temel olmaksızın bu kadar uzun yıllar aksatılmadan sürdürülemez. Türkiye’de ve dünyada 500 yılına yaklaşmış sayısı 10 parmağı geçmez. Bu geleneğin sahibi olarak Manisa bunun bu zamana kadar çok iyi yaşatıyor” dedi.

 

300 YABANCI KONUK, 5 ÜLKENİN BÜYÜK ELÇİSİ KATILACAK

 

477’inci Uluslararası Mesir Festivali’nin geçtiğimiz yıla göre içeriğinin zenginleştirildiğinin altını çizen Manisa İl Kültür Ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, bu yıl festivale 300’ün üzerinde yabancı konuğun katılacağını söyledi. Sudak, yabancı konuklar arasında 5 ülkenin büyükelçi ve konsolasları ile Manisa’nın 6 kardeş şehri ve 10 ülkeden halk dansları topluluklarının da yer alacağını kaydetti. Mesir Festivali haftasının 25 Nisan Salı günü sergi açılışları ile başlayacağının dile getiren Sudak, hafta soyunca kentin 8 ayrı noktasında sokak sanatı etkinlikleri, 24. Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı açılışı, Cumhuriyet Meydanı’nda halk sanatçılarını yer aldığı konserler, bisiklet şenliği, halk koşusu, futbol turnuvaları ve yemek yarışması düzenleneceğini aktardı.

 

29 NİSAN’DA SANAT ŞÖLENİ YAŞANACAK

 

Festivalin önemli bir etkinliğinin 29 Nisan akşamı yapılacağının vurgulayan Sudak, şöyle devam etti:

 

“Manisalılar’, o gece sanatsal bir şölenle karşı karşıya kalacak. Manisa’da yıldızlar geçidi yaşanacak. Ahmet Selçuk İlkan’nın 40. Sanat Yılı Anası’na o gece Şehzadeler İlçesi’ndeki Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak büyük sahne ile ünlü sanatçılarımız Cengiz Kurtoğlu, Coşkun Sabah, Elif Kaya, Emre Altuğ, Muazzez Ersoy, İntizar, Tan, Tuna Velibaşoğlu, Ümit Besen, Yeşim Salkım ile Zara konser verecek.”

 

Sudak, festivalin 30 Nisan’da saat 13.30’da şifalı mesir macununun tarihi Sultan Camisi kubbeleri ile çevresindeki binalardan 10 binlerce vatandaşa saçılması töreni ile son bulacağını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir