MESİR FESTİVAL PROGRAMI AÇIKLANDI

17 Nisan 2014 Perşembe, 14:57

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin bu yıl yapılacak 474. festival programı açıklandı.
Belediye Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ile festival düzenleme komitesi üyeleri katıldı. 6 gün sürecek festivalin tanıtım toplantısında, festival programı hakkında bilgi veren Vali Savaş, “Mesirin insan sağlığına olan katkılarıyla ilgili bilimsel paneller düzenlenecek. İkinci yenilikse spor alanında olacak. Bu yıl ilk defa Uluslararası Manisa Mesir Tenis Cup turnuvası düzenlenecek. Ünlü sanatçı ve raket Hülya Avşar da Manisa’da tenis oynayacak.” dedi.
23 NİSAN İÇİN MESİR’E ÖZEL PROGRAM
Vali Savaş’ın ardından konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün bu yıl festivalde Manisalı çocukların unutulmadığını belirterek, 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına denk gelen gün için özel bir program hazırladıklarını söyledi. Başkan Ergün, “Bu yıl festivalimize katılan Manisalı çocuklar için ‘Şirinler’ çocuk oyunu, Cumhuriyet Meydanı’nda sahnelenecek. 7’den 70’e mesir festivalinin her yaş ve kesime hitap etmesi için böyle bir program hazırladık.” şeklinde kaydetti. Ergün ayrıca 22 Nisan günü Cumhuriyet Meydanı’nda Rafet El Roman, Ezo ve Yusuf Güney, 24 Nisan günü Sertap Erener ve 26 Nisan günü Gülben Ergen’in halk konseri vereceğini açıkladı. Dernek Başkanı Tanık da 27 Nisan Pazar günü Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden saçılmak üzere 5 ton mesir macununun hazırlandığını bildirdi. Tanık, “Manisa’nın tanıtımında en büyük pay mesire aittir. Mesiri bütün Manisa’nın, bütün Türkiye’nin sahiplenmesini istiyoruz. Manisa’nın marka şehir olmasında mesir festivalinin rolü büyüktür.” diye konuştu.
Bu sene 22-27 Nisan arasında yapılacak festivalin programı açıklandı. Bütçesi yaklaşık 1 milyon 500 bin olan festivalde, 27 Nisan Pazar günü Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden 5 ton mesir saçılacak. Festival kapsamında Rafet El Roman, Sertap Erener ve Gülben Ergen konser verecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.