MECLİS SON KEZ TOPLANDI

05 Şubat 2014 Çarşamba, 20:31

Belediye Meclisi Son Kez Toplandı

 

MANİSA Belediye Meclisi, yaklaşan Yerel Seçimler dolayısıyla son toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında yapılan Şubat ayı meclis toplantısında Kent Konseyi’nin çalışmalarına yönelik bütçe teklifi AKP ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilirken, kredilenme yetkisi konusundaki eleştirilere yönelik konuşan Başkan Ergün, “Devam eden tüm projelerde ‘müteahhite para vermeyin’ demeye getirdiniz. Ama merek etmeyin geçen ay da söyledim; ben bunları çatır çatır öderim. Siz de karşıdan görürsünüz. Birileri gibi belediyeyi 96 Trilyon borçla bırakmayız” dedi.

Manisa Belediye Meclisi, Cengiz Ergün başkanlığında son toplantısını gerçekleştirdi. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün talebi üzerine belediyeye ait arsaya hayırsever işadamı Ersan Atılgan tarafından sağlık merkezi yapılması ve Güzelyurt Mahallesi’ne yapılacak olan Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Salonu yapılacak olan alanda plan değişikliği oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddeleri arasında yer alan Kent Konseyi’nin 2014 yılı sonuna kadar yapacağı faaliyetlerle ilgili giderlerin belediye bütçesinden karşılanmasına yönelik görüşmelerde söz alan CHP Gurup Başkanvekili Hüseyin Erkenci, Kent Konseyi tarafından yürütülen Haydi Kadınlar Manisa’ya Projesi’ni etik bulmadıklarını ve Kent Konseyi’nin MHP’nin arka bahçesi gibi çalıştığını iddia etti. Bunun üzerine Kent Konseyi’nin Haydi Kadınlar Manisa’ya Projesi, 1. ve 2. Hemşeri Dernekleri Festivali, Dünya Bankası ve TEPAV tarafından 2010 yılının örnek projesi gösterilen Vatandaş Karnesi, Bin Üniversiteli Öğrenci Atası’nın Yolunda gibi gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları anlatan Belediye Başkanı Cengiz Ergün şöyle konuştu, “Bilindiği üzere 5393 sayılı Belediye Kanununda Kent Konseyi’nin kurulması, usul ve esasları İç İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelikle belirleniyor. Meclis bu konuda karar almak suretiyle yapacağı her türlü hizmetler ve etkinliklerde, her türlü maddi desteği belediye sağlamaktadır. Kanunlar bunları bizlere vermiş. Dolayısıyla bu çerçevede Kent Konseyi’nin yapmış olduğu çalışmaları hatırlatmak isterim. 2011 yılında Türkiye’de ilk kez TEPAV ve Dünya Bankası ile yapılan Manisa’nın ilk Vatandaş Karnesi çıkartıldı. Bu Türkiye’de de ses getiren bir çalışma oldu. Dünya Bankası Vatandaş Karnesi’ni 2010’un örnek projesi seçti. Hatta Amerika’dan yetkilileri makamımızda ağırladık, kendileri de başarılı çalışmalardan dolayı tebrik ederek, projenin dünyada örnek teşkil ettiğini ifade ettiler. Bunun yanı sıra Kent Konseyi tarafından Engelli Meclisi kuruldu. Engeliler Haftası’na öncülük edildi ve engelli kardeşlerimizin ortak katılımları sağlandı. İhtiyaç sahipleri derneklerin tadilat işleri yapıldı” Manisadayız Manisalıyız sloganıyla 2013 ve 2012 yılında gerçekleştirilen Hemşeri Dernekleri Festivali’ne de değinen Başkan Ergün, “Kent Konseyi Türkiye’nin en geniş katılımcı Hemşeri Dernekleri Festivali’ni hayata geçirdi. Bu kapsamda Hemşeri Dernekleri Platformu kuruldu. 2012 yılında arkası gelmese de Mahalle Meclisleri’ne adım atıldı, ilk meclis Hafsa Sultan Mahallesi’nde oluşturuldu. Bunların hepsi bir projedir ve tamamen gönüllülük esasına dayalı konsey tarafından gerçekleştirilmiştir”

 

Kadınlar Memnunken Nedir Bu Rahatsızlık ?

2013 Mayıs ayından bu yana gerçekleşen, ilçe, belde ve köyde yaşayan kadınlar tarafından büyük ilgi gören Haydi Kadınlar Manisa’ya Projesi’nin başarıyla yürütüldüğüne dikkat çeken Başkan Ergün, “Haydi Kadınlar Manisa’ya diyerek günden güne genişleyen ve halen devam eden proje ile Manisa’nın tanıtımına katkı sağlanmaktadır. Bundan rahatsız olanların mantığını anlamıyorum. Zira bu projenin hazırlanmasının gerekçesi Manisa’nın köy, belde ve ilçelerinde yaşayıp, Manisa merkezini hiç görmeyen bayan sayısının yüzde 67’lerde olmasıdır. Yaptırmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bu veriler oluşturulmuştur. Bu kapsamda Kent Konseyi ve Kültür Müdürlüğümüz bu projeyi hayata geçirdi. Geçen süre içerisinde de 8-10 bin bayanımızı Manisa’da ağırladık. Elbette bu projeye katılan bayanlarımız Manisa’dan memnun ayrıldı ve biz bayanları ağırlamaktan memnun olduk. Şunun da bilinmesini isterim, Manisa’ya gelen her insan öncelikle kentin tarihi eserlerini, yani külliyelerini camilerini merak etmektedir. Proje kapsamında da kadınlar tarihi Ulucami’den Sultan Cami’ne Niobe’ye kadar geziyor, Manisamız’ın da nasıl değiştiğini görme fırsatı bulmaktadır” dedi.

 

Proje Manisa’nın Tanıtımına Katkı Sağlamıştır

Haydi Kadınlar Manisa’ya Projesi’nde bayanlara kesinlikle parti ayrımı yapılmadığının altını çizen Başkan Ergün, “Bayanlar projeye davet edilirken kesinlikle hangi partili olduğu sorulmadı, kesinlikle bir ayrım yapılmadı. Özellikle bayanların bulunduğu yerdeki temsil edildiği derneklerin temsilcileriyle irtibata geçildi. Türk Kadınlar Birliği, Atatürkçü Düşünce

Derneği gibi pek çok dernekle işbirliği yapıldı. Siz AKP’lisiniz, CHP’lisiniz ya da MHP’lisiniz diye ayrılmadı. Bu proje Manisa’nın tanıtılması açısından oldukça önemli bir proje. Bunu Türkiye’de Çanakkale’den İzmir’e Ankara İstanbul’a kadar her belediye belediye hizmetleri adı altında yapıyor. Pek çok belediye vatandaşlarını Çanakkale’den Konya Mevlana’ya kadar götürülebilecek yerlere götürebiliyor. Kimsenin bundan huzursuzluk duymaması gerekir.  Sadece kadınlar konusunda Sayın Hüseyin Erkenci’nin rahatsızlığı noktasında üzüldüğümü ifade etmek isterim. Ayrıca stratejik yerel yönetişim alanında, bütçe katılımcılık analitik araçların kullanımı, yerindelik şeffaflık, hesap verebilirlik, ortak çalışma kültürü paydaşlık çerçevesinde İç İşleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği tarafından Manisa Belediyesi ve Kent Konseyimiz ödüle layık görüldü. Bizleri takip edenler bilmelidir. Ama siz vatandaşa hizmet noktasında düşünmüyorsunuz. Sizce etik değil bu çalışmalar ama bizce etik.

 

Gençler Çanakkale Yolunda

Konuşmasında Kent Konseyi ve CBÜ Öğrenci Konseyi işbirliği ile gerçekleştirilen Bin Üniversiteli Atası’nın Yolunda Projesi’nin bile eleştirildiğini söyleyen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Her ne hikmetse bu güzel ve anlamlı proje de eleştirildi. 2014 yılı faaliyetlerindeki hedefimiz de 1 Mart Mehmet Akif Ersoy’un mecliste ilk kez İstiklal Marşı okunması yıldönümü vesilesiyle 500 öğrenciyi de Çanakkale’ye götürmektir. Eğer burada bu konuya yönelik olumsuz bir karar çıktığı takdirde CHP Gurubu Çanakkale’ye gidecek olan gençlerimize cevaplarını vermelidirler. Olayın siyasi noktaya çekilmemesini istiyoruz. Konuyu farklı noktaya çekmemelidir. Kaldı ki Haydi Kadınlar Manisa’ya Projesi’ne katılan bayanlar memnun mu kalmış, şikayet mi etmişler bunu açıklayın. Neden rahatsız oluyorlar. Bir proje vardır ve devam edecektir. Ben sizin keyfinize göre projeyi kesmem. Böyle bir anlayışı kabul edemeyiz. Ayrıca devlette devamlılık esastır” diye konuştu. MHP Gurup Başkanvekili de Kent Konseyi’nin MHP’nin ya da belediyenin arka bahçesi olduğu iddialarına yönelik olarak, “Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Kaldı ki geçtiğimiz dönemde CHP’nin liste başı belediye meclis üyelerinden Mustafa Pala da Kent Konseyi Başkanlığı görevini üstlenmiş, oldukça da başarılı çalışmalara imza atmıştır. Bu anlamda bu iddiayı yadırgadığımı ifade etmek isterim. Kent Konseyi hiçbir şekilde siyaset yapmamaktadır” diye konuştu. Konuşmaların ardından Kent Konseyi’nin 2014 yılı sonuna kadar yapacağı faaliyetlerle ilgili giderlerin belediye bütçesinden karşılanmasına yönelik madde AKP ve CHP gurubunun oylarıyla, oy çokluğu ile reddedildi.

 

İtfaiye Müdürlüğü Büyükşehire Hazır

Şubat ayı Belediye Meclisi’nde ayrıca İtfaiye Müdürlüğü’nün ilk müdahale, kurtarma, arazöz ve merdivenli araçlarının temin edilmesi konusu da görüşüldü. İtfaiye Müdürü Ali Gül, büyükşehir yasası ile birlikte itfaiye hizmetlerinin büyükşehir belediyesi tarafından yapılacağını belirterek, “15 ilçede 68 beldede araç gereç taramasında 160 araç tespit edildi. Bu araçlardan 65 tanesi 25 yaş ve üzerindedir. 35 tanesi de 15 yaş üzerinde ve atıl durumda olduğunu tespit ettik. Toplamda 60 sağlam araç vardır. Bunların da 25’i Manisa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne aittir. Prosedür çalışmaları için meclis kararı gerekmektedir” dedi. Başkan Ergün de büyükşehir yasası kapsamında yapılan çalışmaların meyvelerinin  alındığını belirterek, “Haziran ayında başlattığımız çalışmalarımız Manisa’nın büyükşehir olmasıyla beraber hizmetlerinde kesintisizlik yaşaması adına devam etmektedir. Sadece İtfaiye Müdürlüğü değil, Ulaşım Müdürlüğümüz, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüz, abonelik işlemleri, veri tabanlarının toplanması gibi önemli çalışmaları 7 aydır yapmaktadır. İtfaiye Müdürümüz Ali Bey yılların tecrübesiyle tüm çalışmalarını tamamlayarak bizlere rapor etti. Tabii ki geçişin sancılı olmaması için, prosedürlerin uzamaması için araçların temini noktasındaki süreç başlatılmış oldu” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edilirken, CHP Gurup Başkanvekili Hüseyin Erkenci maddeye evet oyu verecek olmalarına rağmen, belediyenin borçlanma yetkisine yönelik söz aldı.

 

Birileri Gibi Belediyeyi Borçla Bırakmayız

Belediye Başkanı Cengiz Ergün de muhalefetin konuya bakmak istedikleri yerden baktığını belirterek, “Hüseyin Bey siz nerden bakmak istiyorsanız öyle bakıyor, istemediğinizi görmüyorsunuz. Şuan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin bütün kesinleşmiş uygulama projeleri Bakanlığın önünde hazır beklemektedir. Yarın ya da haftaya projeye yönelik onay geldiğinde sizin yüzünüzden ihaleye çıkamam. Atık Su Arıtma Tesisleri Projesi de Veysel bakanın önünde. Borçlanma yetkisini benden istese de şuan veremem. Bunu iyi bilin. Geçen ayki toplantıda sizden kredi yetkisi istedim. Ama vermediniz. Ayrıca neler istediğimi hatırlatayım; Kumludere Projesi halen devam ediyor, her ay müteahhitin hak edişi geliyor ve bunları istedim.  Oda ve Dernekler Projesi geçen haftalarda başladı. Akmescit Mahallesi’nde, Tarık Almış Spor Tesisi’nin arkasındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bunlar gibi bir yığın hizmetlerimiz devam ediyor. Bunların hepsi 2013 yılında ihale edildi. Şuan 2014’teyiz. Siz bunları görmezden geliyorsunuz. Belediye sizden 2014 yılı için borçlanma yetkisi istedi. Ama siz bu çalışmalar devam ederken ‘müteahhite para vermeyin’ diye red oyu verdiniz. Bunu niye görmüyorsunuz? Ama merek etmeyin geçen ay da söyledim; ben bunları çatır çatır öderim. Siz de karşıdan görürsünüz. Birileri gibi 96 Trilyon borçla bırakmayız belediyeyi. İstediğiniz gibi hareket edin ama Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili onayı aldığım anda ihaleye çıkmak için bu meclisin tekrar toplanması lazım. Geçen ay onay vermediniz ama şimdi toplanabiliriz diyorsunuz. Bu nasıl bir çelişkidir?” dedi.

 

Belediye Meclisi İyi Dileklerle Kapandı

          2014 Yerel Seçimleri dolayısıyla son kez toplanan Manisa Belediye Meclisi, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temennilerin alınmasıyla kapandı. Belediye Başkanı Cengiz Ergün, tüm meclis üyelerinden helallik isteyerek, verdikleri emekler dolayısıyla meclis üyeleri ve daire müdürlerine teşekkür etti. Başkan Ergün şöyle konuştu, “Yerel seçim sürecine girerken son kez toplandık. Sürecin başlamasıyla nedeniyle Mart ayı içerisinde yapılacak olan meclisi yapmıyoruz. Artık hem Şehzadeler hem de Yunusemre Belediye Meclisi ile 17 ilçeden gelecek olan 70 meclis üyesi ve 18 belediye başkanından oluşacak olan Büyükşehir Belediye Meclisi 88 kişi ile Nisan ayı içerisinde toplanarak, yeni görevlerine başlayacaklardır. Burada bulunduğumuz 5 sene içerisinde eksisiyle artışlıyla, tatlısıyla tuzlusuyla sinirliliği sakinliğiyle, her şeyden önce güzel anılarla meclisimizin görevlerini tamamladığımızı düşünüyorum. Emek veren değerli arkadaşlarımıza, müdürlerimize teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin. Sonuçta iyisiyle kötüsüyle bir şeyler paylaştık. Allah herkesten razı olsun. Biz Manisa halkı için, kentimize yapılan hizmetler için kararlar aldık. Buna da layık olduğumuzu düşünüyorum. Elbette bunun taktirini vatandaşımız verecek. Çıkacak sonuçlara hepimizin saygılı olacağını düşünüyorum. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Gönülleri kalpleri kırdıysak af ola. Sizler de Hakkınızı helal edin. Her şey hakkımızda hayırlı olsun.  Sağolun, varolun” diye konuştu. Dilek ve temennilerin alınmasının ardından hatıra fotoğrafları çekildi.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.