MANİSA’YA YENİ OSB!

03 Ekim 2015 Cumartesi, 11:33

MANİSA Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış, yatırım yapmak için kente gelen sanayicilerin yer bulamadığını, bu nedenle, Yuntdağı Bölgesi’nde katma değeri yüksek ürünlerin üretileceği İleri Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için çalışma başlattıklarını duyurdu.

Ülkenin önde gelen sanayi kentlerinden Manisa’da, yatırımcıya yer sorunu baş gösterdi. 41 bin kişinin çalıştığı Manisa OSB’de boş arsa bulamayan yatırımcılar, ilçelerdeki OSB’lere yöneldi. Ancak Akhisar, Salihli ve Turgutlu OSB’lerinde de boş alan kalmadı.

Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış, kentte yeni bir OSB kurulması için çalışmaların başladığını söyledi. Katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği İleri Teknoloji OSB için merkezde, Yuntdağı bölgesinde çalışma yapıldığını söyledi. Kalmış, “Yuntdağı’nda teknoloji seviyesi yüksek ürünlerin üretildiği bir organize sanayi bölgesi kurulmasıyla ilgili çalışmamız var. Ancak bu bölgede ormanlık alanların dışında bir yer bulmayı hedefliyoruz. Yüksek ihtisas OSB olarak düşünülüyor. Haritalar inceleniyor, yer tespiti için çalışmalar yapılıyor. Orman ve Tapu Kadastroyla birlikte çalışmalar yapılıyor. Katma değeri yüksek mallar üretmeyi hedefliyoruz. Zaten Manisa’daki fabrikalar işçi bulamıyor. Daha çok robotların çalıştığı, katma değeri yüksek ürün olsun istiyoruz. Emek yoğun sektörlerden çekiliyoruz. Bunun yerine ileri teknoloji ürünler üretilecek.”

İHTİSAS OSB’LERE YÖNELİYORUZ

İlçelerde tarıma dayalı organize sanayi bölgelerinin kurulmasıyla ilgili çalışmaların da sürdüğünü kaydeden Kalmış, ihtisas organize sanayi bölgelerinin büyük bir talep göreceğini söyledi. Kalmış, Gördes’e tavukçuluk OSB, Soma’ya lojistik OSB, Akhisar’a da zeytincilik OSB kurulması için başlayan çalışmaların son hızla devam ettiğini açıkladı.

TEŞVİK MANİSA’YI CAZİP KILDI

Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış, çanta dolusu para ile gelen yatırımcıya yer gösterememekten yakındı. Kalmış, şöyle dedi:

“Bu gömlek Manisa’ya dar geliyor. Çantasında parayla yatırımcılar geliyor, yer yok diyoruz. Mobilya devi bir firma geliyor; ‘bana yer bulun yatırım yapacağım’ diyor. Ancak yer gösteremiyoruz. Akhisar doldu, Salihli doldu, Turgutlu doldu. Manisa’ya çok büyük bir talep var. Çünkü Manisa teşvik bölgesi. Yatırımcı ‘İzmir’e fabrika kuracağıma 20 dakikalık Manisa’ya gelirim gelir vergisinden, sigorta priminden faydalanırım’ diyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 6. kısmı da otomotiv sanayi için rezerv olarak tutuyorlar. Sanayiciye açılmıyor. Otomotiv devi gelirse Manisa’yı kimse tutamaz.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir