Manisa’ya TBMM modeli meclis salonu

14 Ekim 2015 Çarşamba, 13:59

MANİSA Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı, üç ay içinde 750 bin liraya yenilenen yeni salonunda yapıldı. TBMM örnek alınarak son teknolojiyle donatılan salonda, meclis üyeleri yeni teknolojiye alışmakta zorlandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Meclis toplantısı; MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığına yapıldı. Toplantı Büyükşehir Belediyesi tarafından üç aydır yenileme çalışmaları yapılan yeni salonda gerçekleştirildi. 750 bin lira maliyetle koltuklarından ses düzenine, döşemelerinden kamera sistemine kadar yenilenen salon beğenildi. Başkan Ergün de büyükşehir meclisine yakışır bir salon yaptıklarını belirterek, kent için güzel kararlar alınmasını diledi.

BAŞKAN İSTEMEZSE KİMSE KONUŞAMAYACAK

Yeni meclis salonunda son teknoloji kullanılarak bazı düzenlemeler yapıldığı göze çarptı. Başkan Ergün’ün önünde yer alan ekranda konuşmak isteyen kişilerin listesi belirecek. Söz almak isteyen meclis üyeleri de mikrofonun yanında bulunan kırmızı düğmeye basacak. Ancak Başkan Ergün’ün konuşmasına onay vermediği kişinin mikrofonu açılmayacak. Salonda TBMM’de olduğu gibi konuşma süreleri tanımlanabilecek. Açık ve kapalı oylamalar da masaların üstünde bulunan tuşlardan yapılabilecek. Salonda dikkat çeken bir diğer değişiklik de vatandaşlara ayrılan küçük bölümün cam ile kaplanması oldu. Meclisi izlemek isteyen vatandaşlar, bu cam bölmeden takip edebilecek. Yeni sistemi deneyen meclis üyelerinin alışmakta zorlandığı gözlenirken, salondaki sistemi kuran görevlilerin meclislere eşlik edeceğini öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir