Manisa’nın projesi ülke genelinde uygulanacak

25 Ekim 2016 Salı, 10:47

MANİSA İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce geliştirilerek bu yıl uygulamaya başladığı web tabanlı meslek liseleri yaz stajı ve beceri eğitimi otomasyon projesi, MEB’in takibine girdi. Projeyi inceleyen bakanlık, onayın ardından projeyi e-okul sistemine dahil ederek, ülke genelinde uygulamaya başlayacak.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geliştirdiği web tabanlı meslek liseleri yaz stajı ve beceri eğitimi otomasyon projesiyle, meslek liselerinde stajyerlik yapacak 12’inci sınıf öğrencilerinde atama dönemi başladı. Manisa’nın 17 ilçesinde bu eğitim sezonu uygulamaya başlanan projeden 4 bin 300 öğrenci faydalandı. Proje, MEB’in dikkatini çekti. Projeyi incelemeye alan MEB, onayının ardından projeyi e-okul sistemine dahil ederek, ülke genelinde uygulamaya başlayacak.

PROGRAMA 2 BİN 391 FİRMA EKLENDİ

Projeden sorumlu Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Koç, projeyi bakanlığa sunduğunu belirterek, projeyle meslek liseleri öğrencilerinin beceri ve stajlarının yürütülmesi ve denetlenmesinin amaçlandığını söyledi. Projeyle öğrencilerin istediği işyeri veya kurumlarda değil, ataması gerçekleşen işyeri ve kurumda stajyerlik yapacağını böylece torpilin ortadan kaldırıldığını ifade eden Koç, “Şuana kadar Manisa’da stajyer talebinde bulunan 2 bin 391 firmanın yanı sıra projeden faydalanan 4 bin 300 öğrenci sisteme dahil edildi. Stajyer talebinde bulunan firmalara, işyeri sicilleri üzerinden kendilerine ait şifreler verildi. Firmaların talep ettiği öğrenci sayısı kadar işyerlerine öğrenciler yönlendireceğiz. Projeyi daha önce iki defa denedik ve başarılı projeler aldık” dedi.

STAJYER ÖĞRENCİ ALMAYAN FİRMALARA CEZA

Projeyle öğrencilerin adaletli, dengeli ve oranlı bir şekilde firmalara dağıtımın sağlandığını belirten Koç, firmaların öğrencilere asgari ücretin 3/1’ini ödemek zorunda olduğunu söyledi. Öğrencilerin sigortasının da devlet tarafından karşılandığını belirten Koç, “Proje 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereği stajyer talebinde bulunma zorunluluğu olmasına rağmen stajyer talebinde bulunmayan firmalarda tespit edilecek. Ayrıca stajyer talebinde bulunmayan firmalara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ekiplerince stajyer talebinde bulunmadığı öğrencilerin sayısınca asgari ücretin 3’te 2 oranınca idari para cezası uygulanacak” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir