Manisa’nın iki değeri; gazozda buluşuyor

12 Ağustos 2015 Çarşamba, 12:32

MANİSA Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, kentin önde gelen değerleri Sultaniye üzümü ile mesir macununu bir araya getirerek gazozda buluşturdu. Şişelenen üzüm ve mesir aromalı gazozların, kısa bir süre sonra tüketicinin beğenisine sunulacağını belirtildi.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulan Üzüm Ürünleri İşetme Tesisi’nde, üzüm suyu gazozu mesir macunu aromasıyla tatlandırıldı. Elde edilen gazozun kısa bir süre sonra tescilli ‘Sultan’ markasıyla tüketicinin beğenisine sunulacağı kaydedildi.

İKİ FARKLI DEĞER AYNI ŞİŞEDE

Üzümden üretilen ürün gamını her geçen geliştirdiklerini belirten Enstitü Müdürü Akay Ünal, şunları söyledi:

“Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı bağcılık üzerine çalışan bir araştırma kurumu. Görevlerimizden bir tanesi de üzümle ilgili ürünleri alternatifleştirmek. Bu kapsamda üzüm suyu üretim tesisini gerçekleştirdik. Daha önce kırmızı ve beyaz üzüm suyunu üretmiştik. Hem şeker ilavesiz hem su ilavesiz tamamen yaş sıkma yoluyla elde edilen üzüm ürünleri üretmiştik. Ürün dalını daha da genişletiyoruz. Bundan sonra ön denemeleri biten üzüm gazozu üretimi gerçekleştirdik. Pilot uygulamamızın alt yapısı tamamlandı. Bu yıldan itibaren de tüketicilerimize farklı bir lezzet olan Manisa’nın ve Türkiye’nin en önemli ürünlerinden biri olan Sultani çekirdeksizden üretilen üzüm gazozunu sunacağız.”

Üretilen üzüm ve mesir aromalı gazozu kısa bir süre sonra tüketicinin beğenisine sunacaklarını kaydeden Ünal, Manisa’nın iki önemli değerinden birinin üzüm, diğerinin  mesir macunu olduğunu hatırlattı. Ünal, “Mesir macununu üzüm ürünleri ile işleyip ikisini birden ülkemize tanıtmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda mesir macunundan üretilen ürünler üzerinde çalışmaktayız. İlk çalışmamız ise mesir aromalı üzüm suyu. İçerisinde yalnızca mesir ve üzüm olacak. Kısa süre içerisinde halkımızın damak tadına sürmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

SANAYİCİLERE ÇAĞRI

Talebe, ihtiyaca ve beğenilmesine göre üretim kapasitesinin arttırılabileceğini belirten Ünal, “Bunun dışında biz marka ve tescilimizi zaten daha önceden aldık. Bundan sonra herhangi bir sanayi kuruluşu bize gelip başvuru yaparsa; üzüm gazozu ile ilgili projeyi kendilerine aktarırız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir