MANİSA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 92. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

08 Eylül 2014 Pazartesi, 16:44

MANİSA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 92. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Sabah ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi.

Törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Adalet Komisyonu Başkanı Taner Atalay, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli,  vali yardımcıları, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Bülent Mercan, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, daire müdürleri, askeri ve sivil erkan katıldı.

Törende çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Güzel Manisa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünü kutluyoruz. Bugün bağımsız, hür ve gururluyuz. Ancak bir o kadar da vefalıyız. Aziz milletimize bu bayramı yaşatan ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyen ruhu asla unutamayız. Tarih 15 Mayıs 1919. Milletimiz Çanakkale Zaferi’ne rağmen, Birinci Dünya Savaşı’nda yenilir, sonrasında ağır bir ateşkes anlaşmasıyla ordumuz dağıtılır. İlk işgal işte bu tarihte Yunanlıların İzmir’e çıkmasıyla başlar. İzmir’in işgalinden sonra Urla, Çeşme Torbalı ve Menemen’in işgali ile Yunanlılar Manisa’ya yönelir. İşgalin en acı yönü Hüsnüyadis ve onun gibi işbirlikçiler ile Yunanlıları Yunan bayraklarıyla karşılayan hainlerin varlığıdır. Oysa aziz milletimiz yüzyıllar boyu bu insanlarla ekmeğini paylaşmıştı. Hainlerin propagandası sonucu halkımız kandırılır ve 25 Mayıs 1919’da güzel Manisa’mız hiç bir direniş gösteremeden düşmana teslim edilir. Savunmasız Manisalılardan 3 bin 500 kişi yakılmak suretiyle, 855 kişi de kurşunlanarak katledilir. 3 yıl, 3 aylık işgal süresince 10 bin 700 ev, 13 cami, 2 bin 449 dükkân, 35 han, 7 hamam, bin 740 köy evi yakılır. Bu arada insan onuruna yakışmayacak hakaretlere maruz kalan kadın, çocuk ve yaşlıların durumunu anlatmaya kelimeler yetmez. İşgalden önce 45 bin kadar olan Manisa’nın Müslüman nüfusu, her şey bittikten sonra 15 bine düşer.  ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyen bu ruhu sonuna kadar muhafaza edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi bir kez daha buradan saygı, minnet ve şükranla anıyor, tüm Manisalı hemşerilerimin bayramını kutluyorum” diye konuştu.

Törende, Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mesajları okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gönderdiği mesajda, “Manisa ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal mücadelesi, vatanını canından üstün tutan, kahramanlığıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları aziz milletimizin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir. Böyle kutlu bir anlayışla kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, her alanda elde edeceğimiz yeni zaferlerle daha da güçlendirerek geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Manisa’nın bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da mesajında, “Vatan topraklarının işgali karşısında şanlı bir direniş gösteren Manisalı vatandaşlarımızın  bu gururlu gününü kutluyorum.  İstiklal mücadelemizi büyük bir sabır ve irade ile üstlenen, bunun neticesinde nihai bir zaferle taçlandıran aziz ecdadımız, bağımsızlığımıza ve Cumhuriyete giden yolda canını ve malını derin bir tevekkül ile siper etmiştir. Bu itibarla, milletçe, şehitlerimizin bize bıraktığı bu medeniyet şuurunu ve cumhuriyetimizi her geçen gün artan bir inançla daha da ileriye taşımakta kararlıyız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bugün bizlerin gurur vesilesi olan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükran anıyor, sizi ve tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Selçuk Özdağ, Erkan Akçay ile Sakine Öz de kutlama mesajı gönderdiler.

Törende,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kurtuluş Kupası Güreş Müsabakasında dereceye giren sporculara protokol üyeleri tarafından madalyaları verildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir