MANİSA’NIN BEYAZ FİL’İNİ BABALAR GİBİ SATACAKLAR

05 Ağustos 2014 Salı, 00:16

Sümerbank Pamuklu Mensucat, Et ve Balık Kurumu Manisa Kombinası özelleştirmesi Sabuncubeli tüneli ihalesi, Turgutlu Çaldağı nikel madeni, Turgutlu “Ballı Kaynana Vurgunu” Soma maden ocakları ile ilgili yapılan usulsüzlükler, yolsuzluklar veya bana yanlış gelen uygulamalar için gözümü budaktan sakınmadan mücadele ettiğimi bütün Manisa bilmektedir.
Bu güne kadar siyaseti şov amaçlı kullanmadım. Elimde belge ve bilgi yoksa hiç kimseyi ve kurumu zan altında bırakmadım. Yıllardır peşinden koştuğum, milyarlarca dolarlık konular sağlam bilgi ve belgeye dayandığı için hakkımda açılmış bir tane bile dava bulunmamaktadır. Bu durum mücadelemdeki haklılığımı ortaya koymaktadır.
Şimdi ise yeni bir olayla karşı karşıyayız. Manisa’nın simge binalarından biri olan ve “BEYAZ FİL” olarak bilinen SGK hizmet binası gizli kapaklı satılmaya çalışılmaktadır.

Bu gizlilik ve acelecilik Manisa’nın adı yine bir ihale yolsuzluğunda mı geçecek sorularını akıllara getirmiştir. Manisa’nın mallarının peşkeş çekildiği özelleştirme yolsuzluklarını unutmayan Manisalılar, Beyaz Fil binasının sonunun, Sümerbank ve EBK Kombinası gibi olmasından endişe duymaktadır.

Manisa’yla özdeşleşmiş, gencinden, yaşlısına kadar herkesin ortak anılarının yaşandığı Beyaz Fil, kurumların veya kişilerin değil, kentin ortak malı ve ortak değeridir. Manisa’nın bir değerinin daha yok olması herkesi üzecektir. Bu nedenle, binanın nasıl ve ne şekilde satılacağı, satıldıktan sonra nasıl değerlendirileceği hakkında Manisalılara bilgi verilmesi gerekmektedir. Fakat bu satıştan hiç kimsenin bilgisi yoktur.

Satış ihalesinin ilanının bayram tatiline denk getirilmiş olması, kimsenin görmeyeceği küçük ilanlar verilmesi, nedeniyle daha işin başında akıllarda soru işareti oluşturulmuştur. Satışa olan talebi ve ihaleye girecek olanların sayısını azaltmak için şartnameye ağır koşullar konulmuştur. Yaşanan bu gelişmeler “müşterisi hazır” bir ihale olacağını şimdiden göstermektedir.

Çünkü; ihaleyi alan şirketin bu binayı nasıl kullanacağı, imar durumu, yıkılıp yıkılmayacağı, yerine ne yapılacağı, 50 yıldan fazla zamandır orada hizmet veren esnafın ne olacağı belli olmadığı, sırlarla dolu bir ihale olacaktır.

Bilindiği üzere Başbakan böyle çok değerli yerler için “Kupon Yerler” ifadesini kullanmaktadır. Bu kupon yerlerin satışı ise her zaman şaibeli olmuştur. Manisalılar, EBK kombinasının satışında, ihale şartlarının sonradan değiştirilerek ihaleyi alan şirkete nasıl çıkar sağlandığını bildiğinden ve aynı filmi tekrar izlemek istemediği için Beyaz Fil’in satışına da kuşkuyla bakmaktadır.

Yapılması gereken Manisa’da yaşayan vatandaşların binanın satılıp satılmaması konusunda görüşlerinin alınması, eğer satılacaksa, mimari yapısının korunarak Manisa’lılara hizmet edecek bir hale getirilmesini, satış ihalesinin ise şeffaf ve şaibesiz şekilde gerçekleşmesini istemektedirler.

Manisa Milletvekili olarak Beyaz Fil binasının satışı konusunu yakından takip edeceğim. Bu güne kadar yolsuzluk ve usulsüzlüklerle nasıl mücadele ettiysem “Beyaz Fil” binasının satışında da eğer bir şaibe ve yolsuzluk var ise aynı şekilde mücadele edeceğimin bilinmesini isterim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir