MANİSALILARIN BELASI!

07 Mayıs 2015 Perşembe, 19:20

MANİSA’nın Saruhanlı İlçesi’ndeki bağlar, geçen 20 ile 23 Nisan tarihleri arasındaki don olayının ardından bu kez de maymuncuk zararlısından olumsuz etkilendi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilçedeki üzüm bağlarının yoğun olduğu bölgelerde inceleme yaptı. İlçede 85 bin dekar bağ alanının bulunduğunu belirten Okur, ülkenin yıllık kuru üzüm miktarının yüzde 15’inin yani yaklaşık 240 bin ton civarında kuru üzümün Saruhanlıdan karşılandığını kaydetti. Bu yıl bağların uyanma döneminde don yaşandığını, yeni doğan filizlerin de maymuncuk zararlısından zarar gördüğünü belirtti.

Maymuncuk zararlısının kış aylarında toprağın 50-60 santim derinliğinde larva olarak saklandığını, havaların ısınmasıyla toprak yüzeyine çıkarak asma gövdesinde yaşam sürdüğünü ifade eden Okur, “Bu zararlının en çok sevdiği besin kaynağı asma sürgünleridir. Şu an yapmış olduğumuz incelemelerde bazı asmalar üzerin 6-10 arasında maymuncuk zararlısı görülmektedir. Zararlıyla mücadele edilmediği takdirde bazı asmalarda kalan veya sonradan oluşan sürgünleri yiyerek asmayı tamamen üzüm veremez hale getirecektir. Çiftçilerimizi bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri konusunda uyarıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.