MANİSALILAR MÜJDE! TOKİ ŞARTLARINA UYGUN KONUTLAR YAPILACAK…

06 Kasım 2014 Perşembe, 12:14

Manisa’nın önemli sorunları arasında yer alan konut sorununa Büyükşehir Belediyesi yapacağı 2 bin konut ile çere olmaya çalışacak. Başkan Cengiz Ergün’ün 2015 yılı projeleri arasında yer alan Turgut Özal Konutları TOKİ şartlarına uygun bir şekilde uzun vadelerle kira öder gibi Manisalıları ev sahibi yapacak.

Ferdi UZUN

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün aynı zamanda seçim vaatleri arasında yer alan Turgut Özal Toplu Konut Projesi, 2015 yılında hayata geçirilecek. Şehzadeler İlçesi TOKİ-3 konutlarının yanında bulunan boş araziye yapılacak olan 2 bin konut, ev sahibi olamayan Manisalılara çok ucuz aylık taksitlerle uzun vadeli olarak kira öder gibi uygulanacak. Büyükşehir’in gerçek bir sosyal konut projesinde ilk etapta 500 konutla başlanarak toplam 2 bin konut üretilecek. Konu hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, “Daha önce yetiştirebilseydik başlayacaktık ama olmadı. Bizim için gecikmiş bir proje. Bir an önce hayata geçireceğiz. Konut sıkıntısını bu şekilde bir nebze de olsa aşabiliriz. Yoksa imar planın kabul edilmesini beklersek 3 sene sürecek ve vatandaşlar pahalı evlerde oturmaya devam edecek. Turgut Özal’da 3 bin konutluk yer var. İlk etapta 500 konut yapılacak. Sonra 500, 500 şeklinde 2 bin konut yapılacak. Bir anda 2 bin konut yapılamaz çünkü bütçe meselesi bu her şey sırayla olacak” dedi.

Herkesin alabileceği konutlar olacak

Mimar Azmi Açıkdil, “Geçen dönem belediye meclisi kentsel dönüşüm ve rezerv alanı olsun diye karar almıştı. Sonrasında araya yerel seçimler girince beklemede kaldı. Şimdi tekrar çalışılmaya başlanılacak. Konutların planları ayarlanıyor. Orada arsası olan şahıslara kamulaştırılma karşısında daire verilecek. Bunun dışında satılacak daireleri de belli bir bedel üzerinden TOKİ şartlarına uygun yani uzun vadeli satışları olacaktır. TOKİ konutlarından daha lüks bir yapı içerisinde olacak. 1+1, 2+1, 3+1 şeklinde herkesin alabileceği daire tipleri yer alacak” diye konuştu.

İmar planı meclisten geçmeli

Bu tür toplu konutların yapılması gerekiyor. Yunusemre Belediyesi TOKİ yapacak deniyor biz de böyle bir uygulama içine giriyoruz. Ama ne olursan olsun imar planın mutlaka uygulanması lazım. Çünkü herkes Turgut Özal’a ya da TOKİ’nin yapılacağı yere gitmeyebilir. O yüzden meclisin bir önce imar planını geçirmesi lazım. Aksi takdirde daire fiyatlarının önüne geçilemez.

Ödenebilir koşullu toplu konut üretimi

Toplu konut projesinden 4.’sü düzenlenen İl Koordinasyon toplantısında söz eden Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkan Vekili Yılmaz Gençoğlu, “Manisa bütününde konut sahibi olmayan ailelerimizin barınma ihtiyacını gidermek üzere ‘Ödenebilir koşullu toplu konut üretimi’ yapacağız. Bu kapsamda belediyemizce toplu konut üretiminin yanı sıra altyapılı arsa üretimi de sağlayacağız. Toplu konut üretiminde kooperatif örgütlenmelerinin konut üretimini teşvik edecek koşulları sağlarken, halkımızın yoksul ve dezavantajlı kesimine özel sosyal konut projelerini de hayata geçireceğiz” diye konuşmuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir