MANİSALI VEKİLDEN MECLİSE MOTOSİKLET ÖNERGESİ

06 Kasım 2014 Perşembe, 15:40

CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, Mecliste verdiği soru önergesi ile A-2 sınıfı motosiklet ehliyeti bedelinin 100 liraya düşürülmesini istedi.

Manisa genelinde trafiğe kayıtlı 157.107 motosiklet bulunduğunu buna karşın motosiklet ehliyetine sahip kişi sayısının sadece 3.719 olduğunu belirten Hasan Ören yaptığı açıklamada; Manisa yerel basınında her gün ölümlü motosiklet kazaları ile ilgili haberler yer almaktadır. Ülkemizde en fazla motosiklete sahip illerden biri olan Manisa’da yaşanan motosiklet kazalarında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya yaralanarak sakat kalmaktadır. Bu kazalar en çok gençlerimizin hayatına mal olmaktadır.

Buradaki temel sorun motosiklet ehliyeti almak için yapılan harcamaların yüksek olmasıdır. Çünkü bin liralık motosikleti kullanmak için vergi dairesi, trafik şubesi harçları, kurs parası, yazılı ve direksiyon sınav ücretleri olmak üzere en az 650 lira harcama yapılması gerekmektedir. B sınıfı ehliyete sahip bir sürücü A-2 sınıfı ehliyet almak istediğinde yine 600 TL ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Ayrıca yapılan trafik kontrollerinde ehliyetsiz motosiklet sürücülerine 1.462 TL trafik cezası kesilmektedir. Eğer sürücü motosikletin sahibi değilse, aynı ceza ruhsat sahibine de kesilmekte ve araç otoparka çekilmektedir.

Trafik cezaları ile bu sorunun çözülmesi mümkün değildir. Hükümet gelecek yıl vatandaşlardan 2,7 milyar (eski parayla 2,7 katrilyon) trafik cezası tahsil edilmesi için bütçeye hedef koymuştur. 2015’te, bu yılki trafik cezalarından % 48,5 daha fazla trafik cezası kesileceği anlamına gelmektedir.

Motosikletler ucuz ulaşım aracı olduğundan özellikle asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle trafik cezası ve park parası motosikletin fiyatından daha fazla olduğu için kimse gidip motorunu almamaktadır. Yediemin otoparkları, motosiklet mezarlığına dönmüştür. Çürümeye terkedilen araçlar hurda olarak satılmaktadır. Bu durum ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir.

Vatandaşların ve emniyet birimlerinin yoğun şikayetine neden olan bu sorunun çözümü için önerilerimiz vardır.

Motosiklet sürücülerine, en çok ehliyetsiz araç kullanmaktan trafik cezası kesilmektedir. Bunun için “sürücü eğitiminden asla taviz verilmeden” motosiklet kullanıcılarının ehliyet almalarının kolaylaştırılması gerekmektedir.

Motosiklet ehliyeti bedelinin (vergi harç, kurs parası, yazılı ve direksiyon sınav ücretleri dahil) 100 TL’ye düşürülerek sürücülerin A-2 sınıfı ehliyet almaları sağlanmalıdır.

Sürücü kurslarını da mağdur etmemek için kurs ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Ancak bu sayede tüm sürücülerin ehliyet sahibi olması ve motosikletlerin trafikte güvenli şekilde kullanılmaları sağlanabilir. ​

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir