Manisalı esnaf Arapça’yı söktü

27 Ağustos 2015 Perşembe, 11:49

MANİSA’da satışlarını arttırmak isteyen esnaf, Suriyeli sığınmacı sayısının giderek artması zerine Arapça yazı ve notlar kullanmaya başladı. Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, esnafın Suriyeliler’i çekmek ve daha kolay anlaşılmak için bu yazılara yöneldiklerini söyledi.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye geldikten sonra Manisa’ya yerleşen sığınmacıları işyerlerine çekmek isteyen esnaf camekanlarına Arapça yazılar astı. Sayıları 2 bini bulan sığınmacılar için özellikle işlek caddeler üzerindeki esnafın Türkçe fiyatların yanına Arapça karşılığını yazdığını belirten Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, esnafın Suriyeliler’in ilgisini çekmek için bu yollara başvurduğunu söyledi. Geriter, “Esnaf, Suriyeliler’i dükkanına çekmek için onların anladığı dilde yazılar kullanıyor. Dillerinden anlamadıkları için daha kolay anlaşabilecekler ve satış yapabilecekler” diye konuştu.

KAYITDIŞI ÇALIŞANLARA DİKKAT ÇEKTİ

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Geriter, Manisa’ya yerleşen Suriyeliler konusunda kayıt dışı çalışmaya dikkat çekti. Manisa esnafına çağrı yapan Geriter, şöyle dedi:

“Manisa’ya yerleşen sığınmacılara yardımcı olmalıyız. Ancak onların kayıt dışı çalışmasına izin vermemeliyiz. Esnafımız bu konuda duyarlı olmalıdır. Yanında ucuz işgücü olsun diye çalışma izni olmayan yabancıları özellikle Suriyelileri çalıştıranlar cezalarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden dikkatli olmalarını istiyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir