Manisa’dan Ortadoğu için barış yürüyüşü

02 Eylül 2015 Çarşamba, 10:08

MANİSA’da KESK Manisa Şubeler Platformu ve HDP Manisa İl Başkanlığı öncülüğünde, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenen ‘Çocuklarımız Ölmesin, Barış Hemen Şimdi’ adlı yürüyüşte Ak Parti eleştirildi ve barış çağrısı yapıldı.

KESK Manisa Şubeler Platformu üyeleri ile HDP Manisa İl Başkanlığı öncülüğünde ‘Çocuklarımız Ölmesin, Barış Hemen Şimdi’ adlı yürüyüş düzenlendi. KESK üyeleri, Eğitim-Sen Şubesi’nin bulunduğu binanın önünden; HDP’liler de parti binasının önünden yürüyüşe başladı. ‘Ölmemek, öldürmemek için dayanışma’ ve ‘Silahların konuştuğu yerde, barış çığlıklarının sesi duyulmuyor’ yazılı dövizler taşıyan 200 kişilik topluluk, Manolya Meydanı’na yürüdü. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için polis, yürüyüş sırasında geniş güvenlik önlemi aldı. Grup adına KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Metin Demirel, basın açıklaması yaptı.

Ortadoğu’da silahlar konuştukça insanlığın ağır bedeller ödediğini söyleyen Demirel, özellikle Suriye ile Irak’ta halkın gelecek ve yaşamdan umutlarının olmadığını belirtti. AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabutlar üzerinden siyaset yaptığını öne süren Demirel, “7 Haziran seçimleri öncesinde din üzerinden siyaset yapan AKP ve Cumhurbaşkanı bu kez de vicdansızca, pervasızca tabutlar üzerinden siyaset yapıyor. Halkları birbirine düşman eden, birbirinden uzaklaştıran bu siyaset ile seçim kazanmak, iktidar için akan kandan, ölen insanlıktan daha önemli görüyor” diye konuştu.

Bazı kesimlerin tek başına iktidara gelmek için kirli oyunlar oynadığını öne süren Demirel, “İçinden geçtiğimiz süreç tek başına iktidara gelmek için her türlü kirli oyunlara başvurma ve ardından fiilen gerçekleştirecekleri darbeye anayasal kılıf hazırlama sürecidir. 12 Eylül’de gerçekleşen darbe mekaniği tam bu şekildedir. Ancak 7 Haziran’da ortaya çıkan haklarımızın iradesi de göstermektedir ki, halklarımız ve emekçilerimiz savaşa karşı barışı, faşizme karşı halkların kardeşliğini ve halkların geleceklerini kendilerinin belirlenmesini istiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından grup bir süre “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attıktan sonra sessizce dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir