Manisa’da sanayi işçisine konut müjdesi

18 Mayıs 2017 Perşembe, 20:58

MANİSA’nın Yunusemre Belediyesi ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin (MOSB) işbirliğinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 5 bin kişilik Gürle ve OSB Kent kurulacak. Yaklaşık 758 milyon liralık konut projesinde yapılacak olan 5 bin konuttan 2 bin MOSB’da çalışan işçilere ayrılarak, sanayide çalışan işçinin de konut sorunu çözülecek.

Yunusemre Belediyesi ile MOSB işbirliğinde TOKİ tarafından yapılacak olan Gürle Toplu Konut Alanı tanıtımı yapıldı, Gürle OSB Kent ofisi açılışı gerçekleştirildi. Manisa Vali Yardımcısı Hüseyin Karameşe, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Yunusemre Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çerçi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, bölgedeki sanayiciler toplantıya katıldı.

Tanıtım ve ofis açılışında yeni yapılacak alan ve toplu konut çalışmalarıyla ilgili Belediyesi Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya sunum yaptı. Kaya, Yunusemre Belediyesi sınırları içinde 5 bin 500 konutluk Akgedik Toplu Konut Alanının ardından yaklaşık 5 bin konutluk Gürle Toplu Konut alanı için çalışmaların başladığını duyurdu. Kaya, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Manisa OSB ile yapılan protokol kapsamında OSB’de çalışanların konut ihtiyacını karşılayabilmek için Gürle Toplu Konut Alanı’nda, OSB Kent kurulması için protokol imzalandığını söyledi. Kaya, “Manisa’nın önemli bir sorunu olan konut alanı ihtiyacını karşılamak için 2016 yılında yeni bir süreç başlattık. Gürle Mahallesi’nde 1 milyon 406 bin 723 metrekare alan, Toplu Konut Alanı ilan edildi. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışanların konut ihtiyacını karşılamak için yola çıktık. OSB Kent kurulması için MOSB yönetimi ile protokol imzalandı. Toplu konut ilanından sonra plan yapımı başlayacak. 1 yıl içinde plan yapımı tamamlanarak konut yapımına başlayacağız” dedi.

Gürle Toplu Konut alanının nitelikli tarım ve orman arazisi olmadığını ifade eden Kaya, şehrin imar planı bütünlüğünün de sağlanacağını söyledi. Kaya, Gürle Toplu Konut alanında 758 milyon liralık bir yatırım öngörüldüğünü belirterek, toplu konut alanında kamu hizmet binaları ve okulların da olacağını dile getirdi.

“KALBİMİZ KAN AĞLIYOR”

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, kentte OSB’de çalışanların konut sorununun önemine dikkat çekti. Türek, “Ya işçiyi sanayiye yaklaştıracaksınız ya da sanayiyi işçiye yaklaştıracaksınız. Sanayiyi götüremeyeceğimize göre yapılaşmayı sanayiye yaklaştıralım. Ülkemizde coğrafi şartlarda gerekse bazen ihmalkarlıktan tarihten ders alınmayan konut yerleşim alanları var. Antik kentlerde şehirler yamaçlarda, yeni kentlere baktığımızda da hep ovalarda. Burada doğru bir iş yapılıyor. Tepelerde yamaçlarda yerleşim yapılacak. Kullanılan arazi tarım arazisi de değil. Aynı şeyi sanayide de mümkün olduğu kadar gayret ediyoruz ama sanayi yapıları çok geniş alanlı yapılar olduğu için engebeli arazide yapmak mümkün olmuyor. Mümkün olduğu kadar düşük vasıflı alanları seçmeye gayret ediyoruz. Bu arada da zorunluluktan dolayı da bir miktar iyi yerlerde gidiyorsa kalbimiz kan ağlıyor. O kaybettiklerimizin yerine neler yapabiliriz diye bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunun için 52 hektarlık alanda orman alanı kurduk” diye konuştu.

ÖRNEK BİR PROJE OLACAK

OSB’de 50 bin çalışan olduğunu ve şehirde trafik sorununun giderek arttığını dile getiren MOSB Başkanı Türek, “Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. 5 yıl içinde 10 bin konut daha olmasını hedefliyoruz. Biz büyüyeceksen göç almamız lazım. Göç alacaksak da gecekondu sorununu çözmeliyiz. Bu proje örnek bir proje olacaktır. Bu projeye büyük destek veriyoruz. Bu bir modeldir, planlı olarak yapılmış ilktir. Ülkemize model olması anlamında katkısı olacaktır” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ise yaklaşık 5 bin konutun yer alacağı alanda, 2 bin konutun Manisa OSB’de çalışan işçilere ayrılacağını açıkladı. Belediyenin kamulaştırma çalışmalarında ve yolların yapımında büyük bir rol üstlendiğini ifade eden Çerçi, Manisa OSB’nin de elini taşın altına koyduğunu belirtti. Çerçi, “TOKİ, Yunusemre ve OSB?nin işbirliği ile Manisa’daki işçinin konut sorununu çözeceğiz. Dar gelirli asgari ücretli insanlarımız daha iyi barınma şartlarına kavuşacak” dedi. Belediye Başkanı Çerçi, orta ölçekli sanayi sitesi yapmak için çalışmalarının olduğunu da açıkladı.

Konuşmaların ardından Gürle, OSB Kent Ofisi açılış kurdelesi kesildi.

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..