MANİSA’DA KUTUPLARI ANDIRAN BÜYÜLÜ GÖRÜNTÜ

görüntüleme, 05 Ocak 2015 Pazartesi

MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’nin yüksek kesimlerinde hissedilir hava sıcaklığının gece eksi 8 dereceye kadar düşmesi ağaçları kristal bir görüntüye bürüdü. Esnekliğini kaybeden bazı ağaçların dalları ve gövdeleri kırılırken, bazıları ise kökünden devrildi. Buzdan heykeli andıran ağaçlar, kutup bölgesini andıran büyülü bir görüntü de ortaya çıkardı.

Geçen hafta içi hava sıcaklıklarındaki düşüşle birlikte başlayan kar yağışı sonrası devam eden soğuk hava, ilçenin 1500 metre üstü yükseltiye sahip Baktırlı- Horzum yolu Mevkii, Ovacık Yaylası ile Çatma Dağı’ndaki binlerce ağacı olumsuz etkiliyor. Bölgedeki bazı kiraz, ceviz ve kestane ağaçları, esnekliğini yitirdi. Kar ve buzun ağırlığına dayanamayan ağaçlardan bazıları dallarından ve gövdesinden kırıldı. Üreticiyi olumsuz etkilemesine rağmen kutupları andıran bölge, büyülü bir görüntüyü de ortaya çıkardı.

BİNLERCE AĞAÇ ZARAR GÖRMÜŞ

Baktırlı Mahallesi eski Muhtarı, 52 yaşındaki Mehmet Demir, bu yaşına kadar ormanlarda böyle bir afet görmediğini belirterek, “İlk defa bu kadar binlerce diyebileceğimiz ağacın kardan dolayı yıkıldığını ve kırıldığını gördüm” dedi. Manisa Orman İşletme Müdürü Yasin Yaprak, şöyle konuştu:

“Yağan kar gerçekten ormanlarımıza beklemediğimiz zararlar vermiştir. Devrilen ve kırılan binlerce ağacımız var. Bunların tespitlerini havaların düzelmesinin ardından yaparak gerekli çalışmaları başlatacağız. Ağaçlarımızın bu hale gelmesinden çok üzüntülüyüz. Doğasal bir olay olduğu için elimizden de bir şey gelmiyor.”

turgutluda-kutuplari-andiran-buyulu-goruntu_6986_dhaphoto1

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir