MANİSA’DA KARIN BİLANÇOSU AĞIR OLDU

04 Ocak 2015 Pazar, 20:08

MANİSA il genelinde 30- 31 Aralık tarihlerinde meydana gelen yoğun kar yağışı nedeniyle 50 bin 550 dekarlık zeytinlik, 860 dekarlık sera, 4 bin yumurta tavuğu ile 233 bin 840 etlik tavuğun zarar gördüğü açıklandı.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 30- 31 Aralık tarihlerinde yoğun kar yağışı sonrası yapılan hasar tespit çalışmaları ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Kar yağışı nedeniyle hasara uğrayan sera ile zeytinlik alanlarda incelemelerde bulunduğunu açıklayan İl Müdürü Çebi özellikle Şehzadeler, Yunusemre, Akhisar, Kırkağaç, Turgutlu, Ahmetli ve Köprübaşı ilçelerindeki zeytinlik, örtü altı seralar ile yumurta tavukçuluğu ve kümeslerde büyük zararların olduğunu açıkladı.

Kar yağışı nedeniyle il genelinde yaklaşık 5 bin çiftçinin zarara uğradığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çebi şöyle dedi:

“İl Müdürlüğümüzce yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde, 50 bin 550 dekar zeytinlik, 860 dekar sera ve örtü altı alan, broyler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliği yapılan kümes ve barınaklarda ise 4 bin yumurta tavuğu ile 233 bin 840 etlik piliç kar yağışı nedeni ile zarar görmüştür. Zarar oranları yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişmektedir.”

İl ve İlçe Müdürlükleri olarak detaylı hasar tespit çalışmalarının devam etiğini de hatırlatan Çebi şöyle devam etti:

“31 Aralık tarihinde bakanlığımıza afet raporlarını gönderdik. Bu konuda çalışmalarımız İlçe Hasar Tespit Komisyonlarımızca devam etmektedir. Amacımız çiftçilerimizin sıkıntılarını bir an önce gidermek. Bu afet,13 Mayıs 2014 tarihinde çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı kapsamında değerlendirilecektir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir