MANİSA’DA KAÇAK VE SAHTE İÇKİ DENETİMİ

12 Kasım 2015 Perşembe, 17:21

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, son günlerde basında sıkça yer alan bazı illerdeki sahte içki kaynaklı ölümlerin artması ve yaklaşan yılbaşı nedeniyle Manisa İl genelindeki alkollü içki denetimlerini artırdı.
Bu kapsamda alkollü içki tüketim ve satış yerlerine Manisa Emniyet Müdürlüğü personeli ile eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Denetimlere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Metin Öztürk ile il müdürlüğü denetim ekipleri katıldılar. Denetimlerde asgari teknik ve hijyenik koşullar kontrolünün yanı sıra kaçak ve sahte ürünlere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri yapıldı. Gerçekleştirdikleri denetimlere dair bilgiler veren İl Müdür Vekili Metin Öztürk, “Alkollü içkilerin denetimi il müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarafından 5996 sayılı Kanun çerçevesinde, Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği kapsamında üretim, dağıtım, depolama ve satış aşamalarında denetlenmektedir. Denetimlerimiz; rutin denetimler, bakanlık programları, savcılığın talimatları, emniyet müdürlüğünün, maliyenin ortak denetim talepleri, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda Ve Yem Kanununa göre Alo Gıda ve diğer kanallardan gelen şikayet/ihbar denetimleri olarak gerçekleştirilmektedir. Alkollü içki sunumu yapan restoranlar gibi toplu tüketim yerlerinde saklama ve sunum koşullarının denetimi yapılmakta, sunulan içkilerin sahte olup olmadığı sorgulanarak geriye doğru izlenebilirlik kontrolü de dahil olmak üzere tüm kontrolleri yapılmaktadır. Denetimlerde etiket kontrolü, bandrol kontrolü veya numune alınarak analiz sonucuna göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Etiket kontrolünde Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine uygunluk aranır. Bandrol kontrolünde ise TAPDK’nın sağladığı denetim cihazları ile içkinin sahte olup olmadığı denetim esnasında hemen değerlendirilir. Ayrıca, alkollü içki satışı gerçekleştiren toptan ve perakende işyerlerinin TAPDK izin belgelerini vermek ve bunların vize işlemlerini yapmak görevi de TAPDK adına kurumumuza verilmiştir. Alınan numunelerde genel olarak; hacmen alkol miktarına, metil alkol miktarına ve hacmen uçucu alkol miktarına bakılır. Tebliğde verilen aralıklarda değerlere sahip olanlar ‘uygun’ olarak, sapma gösterenler ise Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliğine aykırı olarak değerlendirilir. Denetimlerimiz yıl boyu il çapında tüm yıla yayılacak şekilde devam etmektedir.”dedi.
Yapılan denetimlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da dikkat etmesi gerektiği durumlar olduğuna vurgu yapan Metin Öztürk, içkilerin sahte veya kaçak olduğunun nasıl anlaşılacağına dair önemli bilgiler verdi. Öztürk, “Vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İçkinin sahte veya kaçak olduğunu anlamakta kokusu, rengi ve tadı fikir vermeyeceği için tüketicinin ürün satın alırken ambalaj üzerindeki etiket bilgilerine mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. İçki şişesinin üzerinde bakanlık onaylı kayıt numarası olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Ambalaj üzerinde TAPDK bandrolünü görmeli, içkilerin orijinal ambalajında olup olmadığına dikkat etmelidir. Tüketim öncesi ise içkinin göz önünde açılması sağlanmalıdır. Şüphe arz eden durumlarda veya kaçak yada sahte içkilere rastlanılması durumunda ise vatandaşlarımız 7 gün 24 saat hizmet veren Alo 174 Gıda hattını mutlaka aramalı şikayetlerini bildirmelidirler.” diye konuştu.

MANİSA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ, SON GÜNLERDE BASINDA SIKÇA YER ALAN BAZI İLLERDEKİ SAHTE İÇKİ KAYNAKLI ÖLÜMLERİN ARTMASI VE YAKLAŞAN YILBAŞI NEDENİYLE MANİSA İL GENELİNDEKİ ALKOLLÜ İÇKİ DENETİMLERİNİ ARTIRDI. (ÖNDER AYDIN/MANİSA-İHA)

MANİSA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ, SON GÜNLERDE BASINDA SIKÇA YER ALAN BAZI İLLERDEKİ SAHTE İÇKİ KAYNAKLI ÖLÜMLERİN ARTMASI VE YAKLAŞAN YILBAŞI NEDENİYLE MANİSA İL GENELİNDEKİ ALKOLLÜ İÇKİ DENETİMLERİNİ ARTIRDI. (ÖNDER AYDIN/MANİSA-İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir