Manisa’da ilk zeytin hasadı yapıldı!

23 Ağustos 2017 Çarşamba, 14:13

MANİSA’nın Saruhanlı İlçesi Çakmaklı Mahallesi’nde sezonun ilk erkenci zeytin hasadı yapıldı. 350 dönümlük arazisinde Uslu cinsi yeşil zeytin yetiştiren üretici Veli Kayhan, sezonda kilosu 3,5- 4 lira olan zeytini 1,5 ay önce hasat ederek 6,5- 7 liraya satabildiğini söyledi.

Ülke genelinde ekim ayında başlayan zeytin hasadı, Saruhanlı’da yaklaşık 1,5 ay önce başladı. Saruhanlı İlçesi Çakmaklı Mahallesi’nde 350 dönüm arazide Uslu cinsi yeşil zeytin üreten Veli Kayhan, erkenci zeytinin daha çok kazandırdığı için hasada başladığını anlattı. 1991 yılından bu yana zeytincilik yaptığını ve işletmesini de kurduğunu dile getiren Kayhan, “Sofralık kırma zeytin olarak satıyoruz. Her sene Ağustos’un 20’si ile 25’i arasında toplamaya başlıyoruz. Hasadımızı yapıyoruz. Başka hiçbir bölgede zeytin hasadı başlamadı. Zeytinlerimizi kendimiz üretiyoruz, hasadını yapıyoruz ve 10 gün içinde de satışına başlarız. Erken hasat etmenin bize büyük faydası var. Daha yüksek fiyatlara satıyoruz. Piyasada zeytin 3,5, 4 lira olursa bizim erkenci zeytinlerimizin kilosunu 7 liradan satabiliyoruz. Büyük ilgi görüyor. İzmir, Bursa, Balıkesir bölgesine satıyoruz” dedi.

“BU YIL REKOLTE DAHA DÜŞÜK”

Kadınlar tarafından toplanan zeytinler, önce elemeden geçip, ardından kırma işlemi yapılıyor. Toplanan ve işlemden geçen zeytinlerin 10 gün suda bekletildiğini söyleyen Veli Kayhan, 10 gün sonra zeytinlerin sofralık hale geleceğini ve satışa başlayacağını belirtti. Kayhan, “Geçen yıl sezon açılmadan hasat yaptığımız için kilosunu 5 liraya satmıştık. Bu yıl rekolte daha düşük olduğu için 7 liradan satacağımızı düşünüyoruz. Piyasada daha yüksek satma şansımız olduğu için erken başlıyoruz” diye konuştu.

ZEYTİNLER KUYULARDA SAKLANIYOR

Manisa’da yetişen sofralık zeytinin Türkiye’de iyi bir imajı olduğunu ve kaliteli olduğunu dile getiren Kayhan, “Balıkesir, Bursa ve Aydın’dan rekoltemiz daha yüksek. Türkiye’nin birçok yerine Manisa zeytini gidiyor, sofralarda tüketiliyor” dedi. Genellikle siyah zeytinlerin kuyulara basıldığını ve 7-8 ton zeytinin bir kuyuda saklanabildiğini anlatan Kayhan, kış aylarında da ihtiyaca göre daha iyi fiyatlara satıldığını söyledi. Kayhan, verimi artırmak için zeytine çok iyi bakılması gerektiğini belirterek, kış gübresi atmanın önemli olduğunu ifade etti.

ERKENCİ ZEYTİNİ TOPLAYAN İŞÇİLER DE ŞAŞIRDI

Akhisar’dan Saruhanlı ilçesine zeytin toplamaya gelen işçiler de, ekim ayında toplanan zeytinin ağustosta toplandığını görünce şaşırdı. Saat 07.30’da zeytin toplamaya başladıklarını anlatan Türkan Gülfidan, “Bu sene erken başlamasına biz de şaşırdık. Genelde kışın gelirdik zeytin toplamaya. Narin bir zeytin, dallarını kırmamak gerekiyor” dedi.

Yorum

  1. SyD

    23 Ağustos 2017 at 16:01

    Daha tam yağlanmamış mozak zeytinin kendine has lezzetinden uzak olarak toplanması ne kadar doğru? Elekaltı kalan zeytin yağhaneler açılmadığı için nasıl değerlendiriliyor? ki zaten şu dönemde yağ randımanı oldukça düşüktür. Uslu zeytininin siyah salamura olarak tüketilmesi diğer çeşitlere göre daha yumuşak dokulu olmasından dolayı daha uygundur. Bir de görüntülerdeki zeytinler Domat çeşidine daha çok benziyor, görüntü kalitesi 240p olamasaydı keşke.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir