MANİSA’DA HERKES DERTLİ!

05 Mayıs 2015 Salı, 12:52

MANİSA’da geçen hafta etkili olan don, Yunusemre İlçesi’ndeki çilek üreticilerini olumsuz etkiledi. Çilek tarlarında büyük oranda zarar olduğunu kaydeden çiftçiler, devletten destek istedi.

Kentte üzüm üreticisinin ardından çilek üreticisi de don yüzünden zarar gördü. Geçen yıl Nisan ayında bir dönüm araziden üç ton ürün alan ‘Çilek Köyü’ lakaplı Yunusemre’nin Osmancalı Mahallesi’ndeki çiftçiler, don yüzünden neredeyse hasat edilecek ürünün kalmadığını söyledi. Yaklaşık 200 dönümlük bir alanda çilek yetiştiren çiftçiler, kışın ilk günlerinde 50 dönümü bulan çilek fidanlarının olumsuz hava koşulları nedeniyle çürüdüğü; geri kalan 150 dönümlük alanın ise 25- 26 Nisan’daki dondan etkilendiğini vurgulandı. Geçen yıl 600 ton çileğin toplandığı bölgede; bu yıl 250 ila 300 ton arası rekolte beklendiği kaydedildi.

“HERKES ZARAR ETTİ”

Osmancalı Mahallesi’ndeki çilek üreticilerinden Mehmet Narin, “Bu sene çileğimizden hava muhalefeti ve hava şartları sebebiyle hiç verim yok. Soğuk algınlığı ve don olayı sebebiyle çilekte büyük zarardayız. İmkanların ve maliyetin kısıtlı olmasında dolayı ürünü örtü altına alamadık. Devlet büyük çiftçiye imkan sağlıyor. Biz küçük çiftçi olarak her sene böyle zor durumda kalıyoruz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. İlk birkaç sene hava şartlarının güzel geçmesinden dolayı çilek aldık. Ondan sonraki yıllar bir önceki senenin hesabını da kurtaracağız diye mücadele ettik. Elimizde kalan da gitti. Çok şükür kendimiz yaptığımız için borcumuz da yok. Ama emeğimizin karşılığını da alamıyoruz. İş gücünü kendimiz yaparak dışarıda adam almıyoruz. Bu sene çilek çok azaldı, herkes zarar etti. Destek görmezsek, seneye ekili alan da azalır” dedi.

ZİRAAT MÜHNEDİSİ TALEBİ

Bir diğer çilek üreticisi İbrahim Karadeniz, “Çileklerimiz bu sene örtü altı olmadığı için don sebebiyle yüzde 40’ı zarar etti. Bu sene zararımız çok. Devletten bir şey beklemek gerekirse; böyle zamanlarda borcu erteliyor. Bizim bankalara borcumuz yok. Ancak mahsul zarar gördü. Zararlarımız karşılansın. Bir de burada bir ziraatçımız vardı. Bu sene ziraatçımızı Manisa merkeze aldılar. Bizim burada danışacak ziraatçımız yok. Diğer türlü ziraatçımızın olmaması sebebiyle ilaç, sulama ve gübrelemeyi bizler kendi bildiğimiz gibi yapıyoruz. Ziraatçımız geri gelmesini veya acil olarak danışabileceğimiz ziraatçımızın olması gerekir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.