MANİSA’DA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DİYABET UYARISI

15 Kasım 2014 Cumartesi, 11:27

DÜNYA Diyabet Günü nedeniyle Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde kurulan stantta vatandaşlara ücretsiz kan şekeri ölçümü yapıldı. Ölçüm sonuçları riskli çıkanlar diyabet konusunda bilgilendirilip, aile hekimlerine yönlendirildi.

Etkinlikte bir açıklama yapan Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, diyabetin hem ülkemizde hem de dünyada çok önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu söyledi. Türkiye’de 6,5 milyon diyabet hastası olduğuna dikkati çeken Dr. Tay, “Yaklaşık 3 milyondan fazla kişi diyabet hastası olduğu halde bunun farkında değil. Her an diyabet olabilecek nüfusumuzun 14 milyon olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde son 10 yılda diyabet hastası sayısı iki katına çıkmıştır. Yüzde 7.5 civarında olan diyabetli hasta oranı yüzde 14’leri geçmiştir. Bu da bu konuda halkımızın daha duyarlı hale getirilmesi için ciddi çalışmaların yapılmasını öngörmekte” dedi.

“ORGAN VE DOKULARDA HASARA NEDEN OLUYOR”

Diyabette en büyük sıkıntının yüksek kan şekerinin birçok organ ve dokuya verdiği hasar olduğunu vurgulayan Dr. Tay, “Başta kalp, damarlar, böbrekler, yine körlüğe kadar giden göz hastalıklarında, kol ve bacaklarda duyu kayıpları, his kaybı şeklinde seyreden birçok rahatsızlıklarda yüksek kan şekerinin etkisi vardır. Kan şekerinin yüksekliği kadar düşüklüğü de çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Diyabetin tedavisinde önemli olan bu hasarların oluşmaması için kan şekerinin sabit bir noktada tutulması. Bunun için diyabet hastalarının bir kısmı insülin veya diğer diyabet ilaçlarını kullanıyor. Ancak, diyabetin tedavisinde ilaç tedavisinden daha önemli olan, olmazsa olmaz en az onlar kadar etkisi olan iki konuya dikkat çekmek istiyoruz. Birincisi hastaların bu konuda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve hastalığını tanıması. Yine sağlıklı beslenme. Yani kan şekerini ani yükseltebilecek enerjisi yüksek besinler yerine protein değeri yüksek besinler tüketilmesi. Sağlıklı beslenmede diyabetli hastalara günde 3 öğün ana, 3 öğün de ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmelerini öneriyoruz. Bu 6 öğün beslenmede ara öğünlerde meyve sebze yanında süt, yumurta gibi besinleri de almalarını öneriyoruz. Diyabetten korunmak için bir diğer yapılması gereken egzersizdir. Bu nedenle hareketli yaşamı teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılını “Sağlıklı Beslenme ve Hareket Yılı” ilan ettiğini de hatırlatan Dr. Tay, “Bu çerçevede her cumartesi günü yürüyüş etkinliği düzenliyoruz. Bu haftaki etkinliğimizde de diyabete dikkat çeken, şeker hastalarına dikkat çeken bir yürüyüş etkinliği olacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir