MANİSA’DA GEZİ DAVASININ İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

14 Ocak 2014 Salı, 15:55

Taksim Gezi Parkı eylemine katılan 183 kişinin yer aldığı davanın ilk duruşması, Manisa Adliyesi 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Davada yargılananlar arasında sendikacı, oda yönetim kurulu üyeleri, dernek ve sendika başkanlarının yanı sıra CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, CHP Yunus Emre İlçe Başkanı Engin Uzun da yer alıyor. Beş gün sürecek davanın ilk duruşmasında 38 kişi ifade verdi. Manisa’da geçen Ağustos ayında Taksim Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle, aralarında sendikacı, oda yönetim kurulu üyeleri, dernek ve sendika başkanlarının da bulunduğu toplam 183 kişi polise ifade verdi. Bu kişiler hakkında soruşturmayı yürüten savcı, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” gerekçesiyle dava açtı.
Davanın görüldüğü Manisa Adliyesi önünde Manisa Emek ve Demokrasi Platformu basın açıklamasında bulundu. Duruşmanın bitmesinin ardından açıklamalarda bulunan CHP Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel, şöyle konuştu: “Gezi olaylarından sonra Manisa’da dava açıldı. 183 kişinin yer aldığı bu dava bugün görülmeye başladı. Bu hafta boyunca sürecek. Bu davayı baştan sona takip ediyorum. O günlerde Manisa’da Haziran direnişinde bu kitle kimsenin burnu kanamadan kamu malına zarar vermeden anayasadan uluslararası sözleşmelerden kullandıkları haklardan yararlanarak demokratik haklarını kullanan kişilere polis yaptığı kayıtları çözerek Ağustos ayında hazırladığı bir fezlekeyi iddianameye dönüştürdü. Bir dava açıldı. Bugün buradaki davada kimse ben bu işin içinde olmadım demedi. Hayatını kayben 6 gezi direnişçisini andılar. Onların mücadelesinin kendi mücadelesi olduğunu ifade ettiler. İfadelerinde yaptıklarının bir suç değil görev olduğunu söylediler. Esas suçun Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesi olduğunu buna karşı ses çıkarmayanların suçlu olduğunu belirttiler.”
Diktatörlerin en çok meydanlardan korktuğunu anlatan Özel, şunları söyledi:
“Bir diktatörün gidişinin sinyallerini meydanlar verir. Türkiye’nin diktatörüne Manisa’nın gençleri zeka uygulayarak onları mahçup etmiştir. Bu mahkemelerde yargılanların babaları çocukları ile gurur duyuyor.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.