MANİSA’DA GEZİ DAVASI ERTELENDİ

17 Ocak 2014 Cuma, 17:50

Manisa’da Taksim Gezi Parkı eylemine katılan 183 kişinin yer aldığı davanın son duruşması Manisa Adliyesi 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Davanın 10 Nisan Perşembe gününe ertelediği bildirildi. Sendikacı, oda yönetim kurulu üyeleri, dernek ve sendika başkanlarının yanı sıra CHP İl Başkanı Cahit Kaplan ve CHP Yunus Emre İlçe Başkanı Engin Uzun da yer aldığı davanın son duruşmasında toplamda 153 kişi ifade verdi. 30 kişinin ise ifadelerinin alınmadığı belirtildi. Davanın son duruşmasına Manisa ve İzmir Barosu’ndan 23 avukat katıldı. Davanın görüldüğü Manisa Adliyesi önünde Manisa Emek ve Demokrasi Platformu basın açıklamasında bulundu.
Platformun basın açıklamasının ardından konuşan Manisa Barosu Avukatı Kayhan Özkan, “Bizler Manisa’dan ve İzmir’den gelen avukatlar olarak burada bulunuyoruz. Davayı takip ediyoruz. Buraya gelen vatandaşlarımızın hiçbirisinde bir korku görmedim ben. Bundan dolayı biz mahkum oluruz, ne olacağız diyen birini görmedim ben. Hatta hükmün açıklanmasının geri bırakılıp bırakılmamasını sorduğumda bunu istemediklerini, biz vekil olarak sorduk, hayır dediler, biz beraat edeceğiz dediler. Biz bu suç değildir diyoruz, bu yasal bir haktır diyoruz. Biz suç olmadığını, anayasadan ve milletler arası yasalardan doğan haklarımızı kullandığımızı üstüne basa basa söylememize rağmen mahkeme bunu istemedi. Mahkemeyi 10 Nisan tarihine erteledi” ifadelerini kullandı.
Traji komik bir dava ile karşı karşıya olduklarını belirten İzmir Barosu Avukatlarından Hasan Hüseyin Evgin ise şöyle konuştu: “Ortada bir suç var, yok değil. Ancak bu suçun failleri iddianamede adın geçen sanıklar değil, bu sanıklar anayasanın kendilerine tanıdığı hakkı kullanmıştır. Yüzyıllar boyu kazanılmış olan temel insan haklarından birini kullanmıştır. Kendilerini, düşüncelerini ifade etmişlerdir. Bu düşünceyi ifade etmeyi suç olarak nitelendirecek şekilde fezleke hazırlayan polis görevlileri suç işlemiştir. İnsanlara siz bu hakları neden kullandınız diye soran Cumhuriyet Savcılığı, iddianameyi düzenleyen Cumhuriyet Savcılığı suç işlemiştir. İnsanların haklarını kullanmasından alı konulması suçtur. O nedenle gerek güvenlik kuvvetleri gerekse savcılık makamı bir suçun nitelendirilmesi bir yana bir hakkın kullanımını güvenceye alacak tedbirler almak zorundadır. 2911 sayılı kanunda niteleme şudur, anayasadan kaynaklı husustur bu. Nihayetinde dosyaya sunulan belgede de açıkça belirtildiği gibi Manisa Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, kurum ve kuruluşlara İnsan Hakları Günü’nde bir afiş göndermiştir. Bu afişin üzerinde anayasa maddesi yazılıdır. Herkes önceden izin almaksızın toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Hak ihlalleri karşısında da bize başvurun diye telefon numaraları verilmiştir. Bu numarayı arayan arkadaşımızın karşısına Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nden bilmem kim çıkmıştır. Bu anayasa yürürlükte ise ve Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti ise bu davanın görülmemesi gerekir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.