MANİSA’DA ESNAFTAN VATANDAŞA HERKES İSYANDA!

02 Haziran 2015 Salı, 19:03

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, 7 Haziran genel seçimlerinin esnafı olumsuz etkilediğini söyledi. İlk defa bu seçimlerde sıcak para akışının sağlanamadığını belirten Akyüz,  Marketler Yasası’nı da eleştirerek, yasada küçük ve orta ölçekli esnaf ve sanatkarların taleplerinin göz ardı edildiğini savundu.

 

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerin esnafı olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Sıcak para akışının sağlanamaması sebebiyle esnafın ekonomik anlamda zorlandığını ifade etti. Seçimlerden olumsuz etkilenen esnafın şikayetlerini dile getiren Akyüz, işlerin durma noktasına geldiğini belirtti. Akyüz, “Normalde bakıldığından her seçim döneminde sıcak para dönerdi. Bu seçimde aksine dönmedi. Sıcak para dönemeyince de esnaf iş yapamaz duruma geldi. Çünkü vatandaşlarda da para yok” dedi.

“MARKETLER YASASI ONUR KIRICI”

Marketler yasasının küçük esnafa göre olmadığı eleştirisinde bulunan Akyüz, “Esnaf yıllardır marketler yasasını bekledi. Fakat çıkan marketler yasası esnafı memnun etmedi. Çünkü marketler yasası küçük esnafa göre değil. Bu yasa onur kırıcı bir yasa. Yasada küçük ve orta ölçekli esnaf ve sanatkarların  talepleri göz ardı edildi. AVM karşısında küçük esnafın gözetilmesine yönelik bir adım atılmadı” dedi.

“DEVLET KÜÇÜK ESNAFI KORUSUN”

Akyüz, son olarak, küçük esnafın, kirasını, vergisini ve sosyal güvenlik primini ödemekte zorlandığını söyledi. Manisa’da son yıllarda kepenk kapatan esnaf sayısında da hızlı bir artış olduğunu belirten Akyüz, devletin küçük esnafı koruyup gözetlemesi gerektiği vurgusunu yaptı.

KAYNAK: MANŞET GAZETESİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir