MANİSA’DA CHP İL BAŞKANI, KILIÇDAROĞLU’NA KAFA TUTTU!

03 Kasım 2014 Pazartesi, 20:14

CHPliler kontenjan istemiyor!

CHP İl Başkanı Cahit Kaplan ve CHP eski Manisa Merkez İlçe Başkanı ve Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hamza Kopal, yapılacak olan 2015 seçimlerinde milletvekili adaylarının tamamının ön seçimle belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Ferdi UZUN

Yapılacak olan 2015 genel seçimlerinde Manisa’da CHP’liler milletvekili adayları için ön seçim vurgusu yaptı. CHP İl Başkanı Cahit Kaplan ve CHP eski Manisa Merkez İlçe Başkanı ve Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hamza Kopal, yapılacak olan 2015 seçimlerinde milletvekili adaylarının tamamının ön seçimle belirlenmesi gerektiğini söyledi. İl Başkanı Cahit Kaplan, “Biz kontenjan kullanılmadan bir ön seçim yapılması gerektiğine inanıyoruz. Kontenjan bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil. Önümüzdeki hafta ilçe başkanları toplantısı gerçekleştireceğiz. İlçe başkanı arkadaşlarımızın da bu konudaki değerlendirmelerini alacağım. Seçim sürecinde Genel Merkezimize Manisa’da ön seçim yapılması ve kontenjan kullanılmaması konuları ile ilgili tavsiye ve talep niteliğinde yazılı bir metin göndereceğiz. Ayrıca milletvekili aday adayı olmayı düşünen arkadaşlarımızdan Manisa’da kontenjan kullanılması halinde adaylıktan çekileceğine dair bir taahhütname alacağız. Biz de bu kararın arkasında duracağız” dedi.

Örgütün listesi dikkate alınmalı

Başkan Kaplan son olarak şunları söyledi: “Tam demokrasi içerisinde ülkemizin yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz. Topluma özgürlük ve demokrasi talebini yükseltin diyen bir siyasi partinin öncelikle kendi iç demokrasisini hayata geçiriyor olması gerekir. Genel Başkan’ın belirleyeceği bir listeyle değil, örgütün kendi içerisinde belirleyeceği bir aday ile seçime gidilmesi gerekir. 2011 yılında 45 kişi ile ön seçime girilmişti. Tahmin ediyorum ki bu defa 60 kişi ile seçime gideceğiz.”

Kontenjansız ön seçim uygulanmalı

Örgütün yeniden hareketlenebilmesi ve parti içi demokrasinin hayata geçmesi için kontenjansız ön seçimin uygulanması gerektiğini ifade eden Hamza Kopal ise, “Bu ön seçim uygulaması hem CHP’yi hareketlendirecek, hem de tabanın yönetimle bir köprü oluşturacağına inanıyorum. CHP herkesin bildiği gibi Türkiye’de demokrasiyi kuran, demokrasiyi yaşatan bir partidir. Biz kendi içimizde demokrasiyi kurumsallaştırabilirsek seçmenin gözünde başarılı olabiliriz. Geçmiş dönemde yapılan seçimlerden gereken dersleri çıkarmalıyız. Çıkarılacak dersler sonucunda CHP’nin iktidarın alternatifi olduğu algısını kitlelere yansıtabilmek ancak üyelerin aktif çalışmasıyla gerçekleşebilir. Bundan dolayı Manisa ve ülke genelinde kontenjansız ön seçim uygulanmalı. Sadece Genel Başkan, tüzükten doğan kontenjan haklarını kullanmalı. Bu kontenjan haklarını da büyük illerde kullanmalıdır” dedi.

 Milletvekili olayım diye talep var

Milletvekili aday adayı olup olmayacağıyla ilgili olarak Kopal, “Aday olayım, parti üyelerimiz beni desteklesin gibi bir düşüncem yok. Ancak parti üyelerinden bu konuda talep geliyor. Benim milletvekili aday adayı olmam noktasında bu talepler fazla olursa, o zaman o arkadaşlarımızın güvenine de layık olmaya çalışırım. Böyle bir durumda da görevden kaçmam” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir