Manisa’da bir çift, 30 yıldır ormanları yangına karşı gözetliyor

18 Ağustos 2017 Cuma, 20:23

MANİSA’da Gördes Orman İşletme Müdürlüğü Türkmentepe Yangın Gözetleme Kulesi’nde çalışan 3 çocuklu Cennet ve Himmet Akbaba çifti, 30 yıldır yangınlara karşı ormanları gözetliyor. Hayatları ormanda geçen çift, ömürlerini doğaya hizmet için geçirirken çok mutlu olduklarını söyledi.

Gördes Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki Türkmentepe Yangın Gözetleme Kulesi’nde görevli Himmet Akbaba, eşi ile 30 yıldır ormanı, yangınlara karşı gözetliyor. Bardakçı yakınlarındaki tepelik alana kurulan kulede görev yapan Himmet Akbaba, 30 yıldır eşi Cennet Akbaba’nın kendisini yalnız bırakmadığını, mayıs başından ekim sonuna kadar kulede kaldıklarını anlattı. Akbaba, “Sabah erken saatte önce çevreyi gözetleyip, durum normal ise kahvaltımızı yapıyoruz. Gün boyu eşim ve ben nöbetleşe elimizde dürbün, gözlemimizi sürdürüyoruz. Ailece kaldığımız için de herhangibir zorluk çekmiyoruz. Biri hemşirelik eğitimi alan kızımız, diğeri elektronik haberleşme bölümü üniversite mezunu oğlum var. Bir kızım da evli. Üç çocuğumuz da burada büyüdü. 2 torunum var” dedi.

BABA YADİGARI MESLEK

Doğayı çok seven çift, ömürlerini ormanda geçirmeye alıştıklarını anlattı. Babasının da aynı kulede çalıştığını söyleyen Akbaba,”Hayat biçimimiz bu. Ömrümüz memleketime, ormanlarımıza, doğaya hizmetle geçiyor. Çok mutluyuz” dedi. Cennet Akbaba da ev işlerinin yanı sıra günün belirli saatlerinde yangın olup olmadığını kontrol etmek için dürbünle çevreye baktığını anlattı. Eşinin görevi gereği 24 saat nöbette olduklarını dile getiren Akbaba, “Burada bir ömür geçti. Artık ben de kocam gibi işin püf noktalarını iyi biliyorum. Çevreyi tanıdığım için duman gördüğümde ormanın içinde veya dışında olduğunu anlıyorum. Kulede görev yaparken hataya yer yok. Eşim herhangi bir nedenle buradan ayrıldığında onun yokluğunu aratmıyorum” diye konuştu.

GÖRDES’TE 6 YANGIN GÖZETLEME KULESİ

Gördes Orman İşletme Müdürü Necmi Topal ise sorumluluk sahalarındaki 100 bin hektarlık alanda 6 yangın gözetleme kulesi bulunduğunu, Türkmenkule’de çalışan Akbaba ailesinin hayatlarının kulede geçtiğini belirterek, “Görevlilerimiz her yıl 1 Mayıs- 30 Ekim arasında 24 saat süreyle ormanı gözlemleyerek yangınları merkezimize ve kendilerine yakın diğer kulelere bildiriyor. İhbarın ardından kara ve hava araçlarıyla müdahalede bulunuluyor. Türkmen gözetleme kulesinde de personelimiz eşi ile 30 yıldır görev yapıyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir