Manisa’da billboardlar için uzlaşma çağrısı

30 Kasım 2015 Pazartesi, 17:21

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, büyükşehir ile Yunusemre ve Şehzadeler belediyeleri arasında yaşanan billboard ve raket panolar konusunda uzlaşma çağrısı yaptı.

Manisa’nın büyükşehir olmasından sonra Valilik bünyesinde oluşturulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun çalışması sonrası kentteki billboardlar ile raket panoların kime devredildiği konusu belirsizliği bir süredir gerginliğe yol açıyor. AK Partili iki ilçe belediyesi Yunusemre ile Şehzadeler, bölgelerindeki billboardların kullanım ve ihale haklarının kendilerinin olduğunu söylüyor. MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi de büyükşehir yasasına göre bu hakkın kendilerinde olduğunu ifade ediyor.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, reklam materyallerinin kullanılması konusunda yaşanan karmaşayla ilgili basın toplantısı düzenledi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’ndaki toplantıda konuşan Memiş, çeşitli açıklamalar yaptı.

Manisa Valiliği’nin Cadde, sokak ve meydanların bölüşümünde sorumluluk alanı hangi belediyeye aitse reklam materyallerinin kullanım hakkının da o belediyede olduğu yönünde görüş belirttiğini ifade eden Memiş, “Bu alanlara düşen materyaller nasıl belirlenecek ve bizim bir ihalemiz var, sözleşme var bu nasıl uygulanacak diye Valiliğe sorduk. Valilik iki ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi olarak kendi aramızda komisyon kurulmasını önerdi. Yetki alanlarına göre hangi materyallerin hangi belediyeye düştüğünü kararlaştırmamızı istedi. Valiliğin ikinci bir önerisi de ilçe belediyeleri bizim yaptığımız ihalenin iptali için dava açmıştı. Bu dava sonuçlanıncaya kadar Spilaş A.Ş., hangi belediyeye düştüğü belirlenen materyallerin kira bedelini o ilçe belediyelerine ödenmesi önerisinde bulundu. Bu bizim için de makul bir öneriydi. Biz bunu temin etmek için ilçe belediyelerine yazı yazdık. Gelin bir masa etrafında toplanalım, bunun nasıl uygulanacağına karar verelim” diye konuştu.

Genel Sekreter Memiş, Şehzadeler Belediyesi ve Yunusemre Belediyesi’nin Valiliğin ikinci görüşünü tanımadıklarını, bunun mütalaadan öte olmadığını ve uygulamayacaklarını, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile anlaşma masasına oturmayacağı yönünde açıklamalarda bulunduğunu belirterek, “Biz idari vesayet makamı olarak Valiliğin görüşlerine hukuken uygun bulmasak bile her zaman uyarız. Tarafları da buna uymaya davet ediyoruz. Umuyoruz ki bu tartışma uzun sürmez” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir