MANİSA’DA AVUKATLAR GÜNÜ BÖYLE KUTLANDI!

05 Nisan 2016 Salı, 17:00

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, “Bir ülkede yargıya güven yoksa o ülkede kargaşa olur, terör olur. O insanlar haklarını başka yerlerde aramaya başlarlar” dedi.
Manisa’da 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Manisa Adalet Sarayı’nda tören düzenlendi. Manisa Adalet Sarayı Atatürk Büstü’nün önünde düzenlenen törene Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Manisa Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Elvan Başpınar, Yunusemre Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, avukatlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Törende Manisa Baro Başkanı Ali Arslan tarafından Atatürk Büstü’ne çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, yargının bağımsızlığının önemine dikkat çekerek, “Yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip vaz geçilmez bir nitelik arz etmektedir. Ancak yargının gerçek anlamda bağımsızlığının en temel şartı, savunmadır. Savunma olgusu evrensel nitelikte temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra tüm hak ve özgürlüklerin en önemli unsurudur” dedi.
“YARGIYA GÜVEN AZALIYOR”
Yargıya olan güvenin azaldığını sözlerine ekleyen Arslan, “Gün terörü lanetleme günüdür. Bir ülkede yargıya güven yoksa o ülkede kargaşa olur, terör olur. O insanlar haklarını başka yerlerde aramaya başlarlar. Son yapılan anketler yargıya güvenin azaldığını son 30 yılın en düşük seviyesinde olduğunu göstermektedir. Yargıya olan güven bir an önce arttırılmalı bunun için gerekli olan yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Yargı gücü iktidarı elinde bulunduranların amaçlarına erişmek için araç olarak kullanılmamalıdır” diye konuştu. Avukatlık mesleğinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Arslan, “Avukatlık mesleği büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Avukatlık sayısı 93 bin, stajyer avukat sayısı 10 bin, hukuk fakültelerindeki öğrenci sayımız 50 bindir. Önümüzdeki 5 yılda avukat sayısı yüzde 50 artacaktır. Bu ortamda meslektaşlarımız hizmetlerinin ve görevlerinin karşılıklarını tam olarak alamamaktadır. Ulusal gelirden aldığımız pay düşmektedir. Ekonomik sıkıntıları en çok hisseden mesleklerin başında avukatlar gelmektedir. İzlenen vergi politikaları mesleğimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır” diye konuştu.
Arslan’ın konuşmasının ardından protokol ve avukatlar kokteyle geçti.

MANİSA'DA 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA MANİSA ADALET SARAYI'NDA TÖREN DÜZENLENDİ. (AYKUT YENİÇAĞ/MANİSA-İHA)

Sayfalar: 1 2 3 4

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir