Manisa’da ‘atom tedavisi’ yapılacak

06 Mart 2017 Pazartesi, 17:21

MANİSA’da, ‘atom tedavisi’ olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi yapılması amacıyla Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Radyonüklid Tedavi Merkezi açıldı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Radyonüklid Tedavi Merkezi’nin açılış törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, MCBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, il müdürleri, öğretim üyeleri katıldı. Radyonüklid Tedavi Merkezi’nde, halk arasında ‘atom tedavisi’ olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi yapılacağı ve tiroid kanserinde, tiroid bezinin ameliyat ile alınması sonrası kalan tiroid dokusunun kanserli hücrelerini yok etme işlemi gerçekleştirileceği belirtildi. Değişen ve gelişen teknolojiye bağlı olarak ortaya çıkan yeni ihtiyaçlardan sonra yatırım planlamalarını yaptıklarını ifade eden Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, “Üçüncü basamak sağlık hizmetleri sunan üniversite hastanesi olarak, bugün açılışını yaptığımız Radyoaktif İyot Tedavisi Merkezi’nin; Balıkesir, Uşak, Afyon gibi komşu illerde olmadığı için önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini düşünüyoruz ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ise, bilimsel standart ve etik değerlerden ödün vermeden, güncel teknolojiyi takip ederek çalışmalara devam ettiklerini söyleyerek “Göreve geldiğimiz günden itibaren bilim ve teknolojideki gelişmeyi hastanemize uyarlamaya çalıştık. Ufak ufak dokunuşlarla hastanemizde sunduğumuz sağlık hizmetinin etkinliğini, kalitesini ve hastalarımızın memnuniyetini artırmayı hedefliyoruz. Bundan sonra da çalışmalarımız büyük bir hızla ve heyecanla devam edecek. Genişlemek istiyoruz, yeni merkezler kurmak istiyoruz” dedi. Hastanede açılan ve açılacak olan birimler hakkında da bilgiler veren Rektör Prof. Çelebi, on yedi bin metrekare kapalı alanı olacak ek hizmet binasının temelinin atıldığını ve hafriyat çalışmalarının başladığını belirtti.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, üniversitesinin atacağı her adımın kendilerini mutlu ettiğini belirterek kente ve bu merkezden hizmet alacak olan hasta ve hasta yakınlarına hayırlı olmasını diledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir