MANİSA’DA AĞAÇLAR ÇİÇEK AÇTI

03 Şubat 2014 Pazartesi, 18:17

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde badem ağaçları ılık geçen kış mevsimi nedeniyle çiçek açtı.
Hava sıcaklıklarının gündüzleri 16 dereceye kadar yükseldiği Sarıgöl’de badem ağaçları çiçek açtı. Sarıgöl ve çevresinde adeta yalancı bahar yaşandığını dile getiren Baharlar köyü sakinlerinden 65 yaşındaki çiftçi Ali Uyanık, “Bu yıl beklenen kış olmadı. Yağmurlar toprağa az düştü. Geceleri ayaz olmasına rağmen gündüzleri yaz aylarından kalma sıcaklıklar oluyor. Bu nedenle meyve ağaçları erken uyanmaya başladı. Bu durum üzüm üreticilerini korkutuyor. Çevredeki birçok meyve ağacı açılma durumu ile karşı karşıya. Bizlerin asıl korkusu üzüm bağlarının da erken açmasından korkmaktayız. Sarıgöl ve çevresinde şubat, mart ayları çok soğuk geçer, erken çiçeklenen meyveler de bu aylarda zarar görürler. Yalancı bahar, hepimizi korkutmaktadır’’ dedi.
56 yaşındaki üzüm üreticisi Süleyman Karabaş ise, “Bu durum bizleri korkutuyor. Don olduğunda bunların hepsi telef olur” diye konuştu.
Papatyaların da çiçek açtığı ilçede vatandaşlar piknik yaparken, çiftçiler de bağlarda çalışmalarını bahar havasında yapma imkanı buldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir