MANİSA CEVİZ ÜRETİM ALANINDA ÜLKE BİRİNCİSİ

04 Ekim 2015 Pazar, 16:31

Manisa’nın Salihli İlçesi Dombaylı Mahallesinde ceviz üreticileriyle bir araya gelen Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, beraberindeki heyetle birlikte ceviz hasat çalışmalarına katılarak, ceviz üretimi hakkında bilgi aldı.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen hasat çalışmasına Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir, Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, MTS Tarım İşletmesi sahibi Cengiz Manav ve üreticiler katıldı.
MTS Tarım İşletmesine ait ceviz bahçesinde gerçekleşen hasat çalışmaları esnasında Vali Erdoğan Bektaş ve beraberindeki heyete ceviz üretimi hakkında gerekli bilgiler verildi. Yaklaşık bin 500 dekar alanda tarımsal faaliyet yürüttüklerini ifade eden işletme sahibi Cengiz Manav, “Bahçemizde 20 bin adet kayısı, 18 bin adet Arbequina cinsi zeytin ile 10 bin adet trilye cinsi zeytin ağacı bulunmaktadır. 300 dekarlık bir alanda 5 bin adet ceviz ağacı ile bu sene hasat işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Ağaçlarımız ortalama 4 yaşında olup 6-7 ton civarında bir rekolte bekliyoruz.” dedi.

500 BİNDEN FAZLA CEVİZ AĞACI VAR
Manisa’nın bereketli topraklarının ceviz üretimine çok elverişli olduğunu ve üretim alanı bakımından Manisa’nın, ülke sıralamasında birinci sırada yer aldığını belirten İl Müdürü Hasan Çebi, “İlimizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2 bin 87 ceviz üreticisi var. 2014 yılında 38 bin 753 dekar alanda 3 bin 619 ton üretim yapıldı. 507 bin 886 ceviz ağacı varlığına sahip ilimizde, 168 bin 500 ağaç verim çağında olup diğerleri yeni kurulan bahçelerdir.” diye konuştu.

SON 10 YILDA BÜYÜK ARTIŞ
Üretilen cevizlerin iç kalitesi, verim özellikleri ve ince kabuğu ile ülkemizde yetiştirilen cevizler içerisinde takdir görmekte ve alıcı bulmakta olduğunu vurgulayan İl Müdürü Çebi, “Manisa’mız üzüm, zeytin, kiraz gibi ürünlerde ülkesel anlamda söz sahibi olmakla beraber çok daha farklı alanlarda da üretim yapabilecek potansiyele sahiptir. Ceviz, gerek insan sağlığına olan katkısı gerekse yüksek katma değeriyle bulanlardan birisidir. İlimizde bunun yaygınlaştırılması ve çiftçimize ekonomik anlamda katkı sağlaması için üretim miktarı arttırılmalı, kaliteli, pazar değeri yüksek çeşitler tercih edilerek ceviz pazarında hak ettiğimiz yere ulaşılmalıdır. Manisa’da yerel çeşitler, yerli kaliteli çeşitler ve yabancı çeşitler ile ceviz üretimi yapılmaktadır. İlimizde son on yılda ceviz alanları çok büyük artış göstermiştir. Bin dekarı geçen tek parça bahçeler mevcuttur. Cevizlerin büyük çoğunluğu gençlik kısırlığı döneminde veya yeni verime yatmış durumdadır. Bu ağaçlar verime tam olarak yattığında İlimiz, ülkesel ceviz üretiminde de büyük söz sahibi olacaktır.” şeklinde konuştu.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak üreticilere vermiş oldukları eğitimlere de değinen Hasan Çebi, “Ceviz üreticilerine eğitim faaliyetlerimiz çerçevesinde uygun rakım ve toprak şartlarında doğru çeşit seçimi, budama ve sulama gibi konularda sürekli eğitimler vermekteyiz.” diyerek sözlerine son verdi.
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise ceviz bahçesinde yaptığı incelemeler sonrası yaptığı konuşmada, “Bugün burada MTS Tarım İşletmesinin ceviz bahçesinde ceviz hasadına tanık olduk. Büyük ölçekte tarımsal faaliyet yapılmasına doğrusu bizler mutlu olduk. Burada yeni usullerle, çağdaş metotlarla tarımsal faaliyet yapılıyor. Burada en önemli bir şey daha yapılıyor. Bizim, Manisa genelinde organik tarımı yaygınlaştırmak gibi bir amacımız var. İşletme sahibimiz bütün tarımsal faaliyeti organik tarım çerçevesinde yürütüyor. Ben işletme sahibini gönülden kutluyor katkısı olan ve emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir