MANİSA BEZİNDEN GELİNLİK YOLDA!

19 Ekim 2015 Pazartesi, 19:32

MANİSA bezi dokumacılığı kursunda yedi ay boyunca eğitim gören 25 kadın, sertifika aldı. Manisa bezinden yapılan çanta, bindallı ve elbiseler büyük ilgi görürken; gelinlik de üretilerek piyasaya sürüleceği açıklandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR, kentte Manisa bezi dokumacılığı kursu açtı. 550 yıllık Manisa bezi, kadıların elinde tekrar değer buldu. Kadınlara İŞKUR tarafından günlük 20 lira verilirken, dokumacılık öğretildi. Kursun sona ermesiyle birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuaye Salonu’nda sergi açıldı. CHP’li Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş ve kursu bitiren kadınlar serginin açılışına katıldı.

Kadınlara sertifikalarını veren Memiş, üretilen el emeği ürünlerin satışının da yapılabilmesi için belediye olarak çalışma yaptıklarını duyurdu. Kurs öğretmeni Fatma Özkahramanlar da, kadınların bu kursa büyük bir ilgi gösterdiğini belirterek, Manisa bezinden elbise, çanta, şal ve ev dekorasyon eşyası yaptıklarını açıkladı. Özkahramanlar, “Bu yıl farklı olarak Manisa bezinden kadınların kına gecelerinde kullandıkları bindallı yaptık. 550 yıllık tarihi Manisa bezimizin tekrar hayat bulması için çalışıyoruz. Bindallı, sünnet kıyafeti yaptık. Yeni kreasyonumuzda gelinlik de yer alacak. Manisa bezinden gelinlik üreteceğiz” dedi.

Manisa bezi dokumacılığı dönem sonu sergisinin ardından Kültür Merkezi Meclis Fuaye Salonu’nda Kadın Kooperatifi tarafından açılan ‘Kadınlar Üretiyor’ sergisinin açılışı da yapıldı. Kitre bebek, takı, ahşap eserleri gibi birçok el emeğinin yer aldığı sergide, ürünler görücüye çıktı.

MANISA BUYUKSEHIR BELEDIYESI VE ISKUR ISBIRLIGI ILE ACILAN MANISA BEZI DOKUMACILIGI KURSUNU BITIREN KADINLAR URETTIKLERI URUNLERI SERGILEDI. SERTIFIKALARINI ALAN KADINLAR URETTIKLERI BINDALLI, ELBISE VE CANTALARIN YANINDA YENI DONEMDE GELINLIK DE URETECEK. (FOTU: NERMIN UCTU/MANISA,DHA)

Sayfalar: 1 2 3 4

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir