MANİSA BELEDİYESİ’NİN BORCU YOK

04 Aralık 2013 Çarşamba, 22:41

MANİSA Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis üyelerine güncel konular hakkında birtakım açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Belediyesi ve BESOT’un borçları ile ilgili çıkan haberlere gönderme yaparak, “2 Aralık itibariyle Manisa Belediyesinin borcu 63 milyon 971 bin TL. Bu devam edecek. Her ayın başında bu rakamları vereceğim. Ne Manisa Belediyesi’nin ne BESOT’un gecikmiş bir tane borcu yok. Kimseye 1 lira borcumuz yok. 65 trilyon gelire sahipken, 100 trilyon borç yapmakla olmuyor, ayağı yorgana göre uzatmak lazım” dedi.

 

Manisa Belediye Meclisi’nin yılın son toplantısında gündeme ilişkin konular hakkında bilgiler veren Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ilk olarak hafta sonu temeli atılan Şehir Hastanesi konusuna değindi. Manisa’ya her yapılan hizmetin Manisa’da yaşayan vatandaşlara yapıldığını ve kimin yaptığının bir öneminin olmadığını belirten Başkan Ergün, “Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu konu devamlı Manisa’nın gündemindeydi ve polemik konusu yapıldı. Milli Emlak’ın elinde olan ne kadar işe yaramaz alan varsa takas olarak önümüze geldi. Öncelikle böyle bir yerin bu şartlarda kamuya devrinin uygun olmadığı kararı aldık. 6183 sayılı Kanun gereği 97 bin metrekarelik bu alanın bu kanundan yararlanmak istedik. Temel atma töreninde burasını parayla satın aldığını söyleyenleri esefle karşıladım. Önce sorarlar cebinden mi harcadın bu parayı? Manisa Belediyesi’ne para ödenmiş gibi göstermek, büyük yanlıştır. 12 milyon TL’lik vergi borcunuzu kapattık. Para falan almadık oradan. Bu bilinsin. Gecikmeye sebep olduğumuzu ifade ettiler. Bu süre içerisinde arsa teslimini 2010 yılının Eylül-Ekim ayında devrettik. Biz şantiyemizi 6 ayda bitirdik. Geldik 2013’ün bitimine” dedi.

Almaya gelince şahin vermeye gelince karga oluyorlar

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in yaptığı açıklamalara da değinen Başkan Ergün, “Haydi Kadınlar Manisa’ya projesi ve Haydi Muhtarlar Manisa’ya projemiz var. Yaptığımız hizmetleri ve Manisa’nın ne şekilde değiştiğini kendilerine gösteriyoruz. İzmir, Karşıyaka, Selçuk, Çanakkale, Konya gibi değişik belediyelerin, insanları çeşitli yerlere taşırken, bizim yaptığımız mı suç oldu? Biz kanunların bize vermiş olduğu sosyal belediyecilik gereği bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. 27-28 Aralık’ta Manisa Belediyesi Manisa’daki üniversite gençlerinden toplam 1000 öğrenciyi Anıtkabir’e gönderiyoruz. Bununla ilgili çalışmayı başlattık. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıl dönümü vesilesiyle bunu gerçekleştireceğiz. Manisa Belediyesi 81 ilde kamudan alacaklı tek belediye. 2008 yılına ait Manisa Belediyesi’nin 918 bin TL KDV’si hala ödenmiyor. Yasalar çerçevesinde her türlü kanun çıkmasına rağmen Manisa Vergi Dairesi’nden bunu alamıyoruz. Bunun ardından 2009,

2010, 2011 yılları da geleceği için yaklaşık 4 milyon TL’yi bulacağını bildikleri için ödemeyi yapmıyorlar. Almaya gelince şahin, vermeye gelince karga olmayın” diye konuştu.

Ayağı yorgana göre uzatmak lazım

Manisa Belediyesi’nin talep ettiği yer tahsislerinin de yapılamadığını dile getiren Başkan Ergün, “Bugün bir yazı geldi, 1 senedir Horozköy’deki Milli Emlak’a ait eski pazaryeri bize tahsis edilmiyor. Orayı Hükümet Binası yapma kararı almış Valilik. Oradaki çamları yok edip Yunus Emre Kaymakamlığı yapacaklarmış. Güler misin, ağlar mısın? O yerin yasalar çerçevesinde Manisa Belediyesi’ne devri gerekiyor. Aksini kabul etmemiz mümkün değil. Ayrıca atık su arıtma tesisi ile ilgili sadece atık su arıtma bedelleri üzerinden düzeltme protokolleri yapıldı. Dün Bakanlık nezdinde görüşmelerimizi tamamladık. Artık Sayın Bakanımızın gerekli talimatı vererek ihalesine çıkılmasına kalıyor iş. İnşallah hızlı bir şekilde yapılırsa, seçim öncesi epey yol alınır diye düşünüyorum. Çöp konusu ile ilgili 10-15 gün içinde gerekli açıklamayı yapacağız. Emekliler Otoparkı’nın startını verdik. 26 Nisan’da ihalesini yaptığımız projemiz itirazlar nedeniyle 6 ay gecikti. 4 ay içerisinde inşallah betonarmeleri bitmiş, peyzajına geçilmiş olacak. Manisa’da kat karşılığı Meclis’in vermeyi reddettiği Oda-Dernekler Projesi’nin ihalesini yaptık. Buna da itirazlar geliyor. Amaç yaptırmamak. KİK’ten geldiği anda bir an evvel startını vereceğiz. Kumludere Caddesi projesi devam ediyor. Tarık Almış Spor Tesisleri yanındaki Uncubozköy Deresi çalışmaları son aşamaya geldi. Akmescit projemizi de 1 ay içerisinde tamamlamış olacağız. 560 araçlı otoparkın ihalesini de yapmıştık. Bunda da itirazı bekleyeceğiz. Ne zaman karar çıkarsa onun da startını vereceğiz. 2 otoparkın da paraları hazır. 2 Aralık itibariyle Manisa Belediyesinin borcu 63 milyon 971 bin TL. Bu devam edecek. Her ayın başında bu rakamları vereceğim. Ne Manisa Belediyesi’nin ne BESOT’un gecikmiş bir tane borcu yok. Kimseye 1 lira borcumuz yok. 65 trilyon gelire sahipken, 100 trilyon borç yapmakla olmuyor, ayağı yorgana göre uzatmak lazım” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir