MAKEDON HEYETTEN MANİSALI İŞDAMLARINA AÇIK DAVET

28 Kasım 2014 Cuma, 10:32

MAKEDONYA’nın Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Jerry Naumoff ile Ulaştırma Bakanı Mile Yanaeski, Manisalı genç işadamlarını ziyaret edip, ülkelerine yatırm yapmaları için davette bulundu.

Makedonya Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Jerry Naumoff ile Ulaştırma Bakanı Mile Yanaeski, beraberindeki 5 kişilik heyet ile birlikte Manisa Genç İşadamları Derneği’ni (MAGİAD) ziyaret etti. İki Makendon bakan ile beraberindeki heyet ziyaretten önce Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde gıda ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Teknika Plastik’te incelemelerde bulunup, Manisa’nın tarihi yerlerini gezdi.

Konuk bakanları dernek binasının apasında karşılayan MAGİAD Başkanı Ömer Özkara, ziyaretin amacının Manisa ile Makedonya arasında ticaret ve yatırım köprüleri oluşturmak olduğunu söyledi. Özkara, “Makedonya ülkemize hem tarihleri hem de kültürleri olarak çok yakın bir ülke. Manisa’ya gelerek sadece genç yatırımcıları mercek altına alıp, üyelerimize yatırımlar konusunda bilgi vermeleri bizim için gerçekten çok önemli” dedi.

“MAKEDONYA BİR İŞ CENNETİ”

Türk misafirperverliğinden memnun kaldıklarını belirten Makedonya Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Jerry Naumoff, “Geçmiş yıllarda bir çok ülkeyi ziyaret ettik. Ancak Türkiye’nin yeri bizim için çok başka. Çünkü Türk misafirperverliğinin dünyada örneği yok” dedi. Naumoff, Manisa’nın Avrupa’da yatırım yapılacak kent olarak seçilmesinin yabancı sermayenin gelmesini sağlayacağını kaydetti.

Ülkesinin bir yatırım cenneti olduğu belirten Naumoff, “Makedonya, Avrupa’nın en rekabetçi, iş dünyası yanlısı ve önde gelen reformcu ülkelerindendir. Ülkemize yabancı yatırımcıların gelmesi bizim için gerçekten büyük önem taşıyor. Bu nedenle ülkemizin başbakanı benimle birlikte beş bakanı atırımlar konusuna atamış durumda. Ülkemiz, uluslararası yatırımın nasıl yapıldığının, nasıl yürüdüğünün, işçilerin nasıl çalıştığının son derece bilincindedir. Bu nedenle yatırımcılarımıza ihtiyaçları olan her türlü desteği vermeye hazır konumdayız” dedi.

“YATIRIMCILARA 10 YIL VERGİ MUAFİYETİ VAR”

Yabancı yatırımcılara sağladıkları olanaklar hakkında da bilgi veren Naumoff, “Makedonya, Avrupa’da en düşük işletme maliyetleri olan bir ülkedir. Yabancı yatırımcılarımız için rakipsiz teşvik paketleri bulunmaktadır. Yabancı yatırımcılarımız ülkemizdeki ekonomik bölgelerde yatırım yaptıkları takdirde 10 yıllık vergiden muaf tutulmaktadır. Yatırımcılarımızın hakları anayasal korumaya alınmıştır. Yabancı yatırımcılara güvenli makro ekonomik istikrar, düşük borçluluk, düşük enflasyon ve yüzde 4.3 oranında büyüme sağlamaktadır” diye konuştu.

Yabancı yatırımcıların Makedonya’yı tercih etmelerindeki bir sebebinin ise eğitimli ve uzman işçi kalitesinin olduğunu vurgulayan konuk Bakan Naumoff, stratejik açıdan Ortadoğu ile Kuzey Afrika’ya hızlı erişim sağlayan, Avrupa, Ukrayna ve Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması olan ülkelerde 650 milyon müşterisi bulunan bir ülke olduklarını da kaydetti.

25 TÜRK ŞİRKETİ 700 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Ülkelerine yatırım yapan şu an 25 Türk firmasının bulunduğunu belirten Naumoff, “Türkiye’deki firmaların yerini almak istemiyoruz. Buradaki firmaların Avrupa’da büyümesi ve gelişmesi için kendilerine yol açmak amacındayız. Ülkelerimizin kuvvetli bir dostluğu var. Bu dostluğu ekonomik ilişkilerimize yansıtmak amacındayız. Şu an Makedonya’da yatırım yapan yaklaşık 25 büyük firma var. Türk firmalarının özellikle sağlık, inşaat, havalimanları ve hayvansal gıda sektöründe yatırımları söz konusu. Ayrıca Manisalı bir firmamızda otomotiv sektöründe ülkemizde yatırım yapmaktadır. Şu an Makedonya’da Türkler’in yaklaşık olarak 700 milyon Euro’luk yatırımı bulunmaktadır” diye konuştu.

Manisalı yatırımcıları ülkelerine yatırım yapmaya beklediklerini de dile getiren Naumoff, “Ülkemize yatırım yapan şu an bir Manisalı firma bulunmaktadır. Amacımız bunun sayısını artırmak. Manisalı yatırımcılarımız ülkemize yatırım için gelsinler. Onlara her türlü kolaylığı sağlarız. Ayrıca önümüzdeki günlerde bir delegasyon oluşturup hem Manisalı yatırımcıları ülkemize, hem Makedon yatırımcıları Manisa’ya getireceğiz. Böylece iki ülkenin yatırımcıları karşılıklı daha çok fikir alışverişinde bulunabilecekler” dedi.

Konuşmasının ardından konuk Bakan Naumoff, MAGİAD üyelerine slayt eşliğinde ülkelerine nasıl yatırım yapılacağı konusunda bilgiler verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir