Madenden Konuta Beyaz Enerji

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 17:34

Soma Bölge Isıtma Sistemleri Genel Koordinatörü Halis Satılmış, Soma’daki 8 bin konutun sıcak suyla ısınabilmesi için 50 kilometrelik boru hattı ve bina altı istasyonların ihalesinin yarın yapılacağını açıkladı. 5 etaplı projenin ilk etabında 8 bin, daha sonrasında ise 25 bin konuta ulaşacaklarını kaydeden Satılmış, 2016 yılı başında 8 bin konutun sıcak suya kavuşacağını belirterek, “Somalılar madenden konuta beyaz enerjiye Manisa Büyükşehir Belediyesi ile kavuşuyor” dedi.

 Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne devrolan Soma Bölge Isıtma sistemlerinin faal hale gelmesi için Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını hızlandırdı. Soma Belediyesi döneminde çalışmaları başlatılan ve ana iletim hattının yapılmış olmasına rağmen işler hale gelmeyen bölge ısıtma sistemi, Büyükşehir Belediyesi ile hayat buldu. Soma Bölge Isıtma Sistemleri Genel Koordinatörü Halis Satılmış, 50 kilometrelik boru hattı ve bina altı istasyonlarının yapımı için yarın ihale yapılacağını duyurdu. Satılmış, “Soma’da bize devrolmadan önce başlatılan ısı transfer merkezinden Atatürk caddesine kadar yapılmış bir ana iletim hattı vardı. Ancak ana iletim hattı sadece yapılmış olup bunun dalları yapılmamıştı. Bu bölgelerden dağınık abone alınmıştı. Bu ihale bugüne kadar abone alınmış tüm dalların tamamlanması ihalesidir. Bununla birlikte bu hattın kapasitesi 8 bin abonelik. Ama alınmış abone sayısı 2311. Biz öncelikle 8 bin aboneye ulaşmayı hedefliyoruz. İhale yarın yapılacak. Ağustos ortasında başlamayı planlıyoruz. Süreyi kısa tuttuk. Yıl sonuna kadar 8 bin hedefini tutturmak istiyoruz. Yaklaşık 50 kilometrelik bir boru hattı döşenecek. 120 günde bu işi bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Jeotermalden Daha Avantajlı

Bu sistemin jeotermallerden farklı olduğuna dikkat çeken Satılmış, jeotermallerin süresi beli olmayan bir kaynak olduğunu belirterek, “ Bizde ise termik santral çalıştığı süreci sıcak su kaynağı olacak. 110 dereceye kadar çıkabiliyor. Kendi enerjileri kendileri kullanmış oluyorlar. Madenden konuta gelen beyaz enerji. Kendi çıkardığı kömürü termik santralde elektriğe dönüştürüyor. Elektriğe dönüştürürken atıl sıcak suyu kendi ısıtmasında kullanılacaklar. Yarın biz hazırız desek 11 bin aboneyi ısıtacak kapasitemiz var” diye konuştu.

Hava Kirliliği de Azalacak

Soma’da ısınmak için kömür kullanıldığını ve hava kirliliğinin artığını belirten Satılmış, “ Bu sistemle Soma’daki hava kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız. Kış aylarında hava kirliliğinin arttığını ve vatandaşların büyük sıkıntılar çektiğini biliyoruz” dedi.

Soma’nın Yüzde 80’ini Isıtacak Sistem

İlk etapta 8 bin aboneye ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Satılmış, 5 etabın sonunda Soma’nın yüzde 80’nini ısıtacaklarını açıkladı. Satılmış, “ Soma’da yaklaşık 35 bin civarında konut var. Biz ilk etapta 8 bin konuta ulaşacağız. Ancak zaman içerisinde 5 etabın tamamlanmasıyla Soma’daki 25 bin konuta ulaşmak istiyoruz. 8 bin aboneyi 2016 başında besleriz. Sıcak suyla evler ısınır” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir