Kuru üzüm 6 liraya çıkarsa saçlarını kestirecek

05 Ocak 2018 Cuma, 15:59

Kuru üzüm stoklarının neredeyse tükendiğini söyleyen Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, üzümün Şubat ayında 6 liraya çıkacağını ileri sürdü. Okur, üzümün 6 lirayı görmesi halinde saçlarını üreticilere jest olsun diye 3 numaraya kestireceğini söyledi.
Manisa Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, yaş üzüm ihracatında bu sene rekor kırıldığını bu nedenle kuru üzüm stoklarının da yok denecek seviyeye düştüğünü söyleyerek Şubat ayında kuru üzümün 6 liraya çıkacağını tahmin ettiğini belirtti. Yaş üzümde ihracat rekorunun kırılması nedeniyle kuru üzüm stoklarının en alt seviyede kaldığını aktaran Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Üzümün başkenti Saruhanlı’da 2017 yılı mahsulü üzüm yok denecek kadar az kaldı. Depolarda şu anda çok az miktarda üzüm bulunuyor. Aldığımız bilgiye göre Ege Bölgesinde ilk defa bu sene 254 bin ton civarında yeşil üzüm ihraç edildi. Bu durumda bizi sevindirdi tabi ki. 254 bin ton yeşil üzüm 60 bin ton kuru üzüme tekabül eder. Zaten Tarım Bakanlığı tarafından üzümde 310 bin ton rekoltenin tespit edildiği açıklanmıştı. Bizim yurt dışına ihracatımız zaten kuru üzüm olarak 260 bin ton civarında. Yeşil üzümde de ihracatın bu kadar yüksek olması nedeniyle tüccarımızın ve çiftçimizin elinde üzüm kalmadığını tahmin ediyorum” dedi.

Çiftçilere çağrıda bulundu
Önümüzdeki sezon kuru üzüme neredeyse sıfır stokla girileceğini söyleyen Okur, “Buradan çiftçilerimize sesleniyorum üzümünüzü emanete, açığa dökmeyin, ihtiyacınız kadar satın. İlk zamanlar bunu başarabilmiş olsaydık çiftçilerimiz şu an 5 liraya üzümlerini satacaklardı çünkü şimdi borsada 9 numara üzüm 5 lira civarında. Şimdi 5 lira civarında ama önümüzdeki aylarda 6 liraya çıkacağını tahmin ediyorum. Çiftçilerimizin beklentisi 5,5 ile 6 lira arasında ama şimdi diyecekler ‘kimsenin elinde üzüm kalmadı kim neyi satacak?’ Elinde az da olsa mahsulü kalan çiftçilerimiz vardır mutlaka. Biz onların kazanmasını istiyoruz. İlk zamanlar Tarım Bakanımızın üzüm fiyatlarını 4 lira olarak açıklamasına bazı kesimlerden tepki gelmişti, bize de bu tepkiler gelmişti ama buradan Tarım Bakanımıza teşekkür ediyorum bu fiyatı açıklamamış olsaydı fiyatlar 3 lira civarına düşecekti. Bu nedenlerden dolayı diyorum ki inşallah bu sene çiftçimiz mahsulünü açığa dökmez, ihtiyacı kadarını satar, arz talep oluşur ve 2018’e stoksuz girdiğimiz için üzüm fiyatları da hareketlenir” şeklinde konuştu.

Saçlarını kestirecek
“Üzümünü emanete dökme, ihtiyacın kadar sat” parolasının altını çizerek çiftçilere uyarıda bulunan Okur, “Seçildiğim günden beri çiftçilerimize söylediğim bir parolamız vardı. ‘Üzümünü emanete dökme, ihtiyacın kadar sat’ bunun faydasını göreceksiniz diye sürekli ikaz ediyordum. Bu durum geçmiş yıllarda da böyleydi bu yılda aynısı oldu. Ben Şubat ayında üzümün 6 lira olacağını tahmin ediyorum. Eğer tahminim doğru çıkar üzüm 6 lira olursa çiftçilerimize bir jest olarak saçlarımı üç numaraya kestireceğim. İnşallah olur, hepimiz olması taraftarıyız. Üzüm 6 lira olsun yeter ki, benim saçlarım gitmiş hiç önemli değil. Yeter ki çiftçimiz para kazansın ama üzümünü emanete dökme, ihtiyacın kadar sat. Şu anda tavsiyemize uyarak emanete dökmeyip evinde bekletenler kazandı. Tabi çiftçimiz ‘borçluyuz borcumuzu ödemek için satmamız gerekiyor’ diyordu ama ihtiyacı kadar satsınlar kalanını elinde bekletsin ki elimizde pazarlık payımız bulunsun. Çiftçimiz 11 ay gözünün içine baktığı mahsulünü gidip emanete döküyor veya hepsini satıyor. Satmayıp elinizde bekletin göreceksiniz üzüm önümüzdeki yıllarda hak ettiği fiyatı bulacak. İnşallah üzüm 6 lira olur bende saçlarımı seve seve üç numaraya kestiririm” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir