Kurşunlu Han restorasyonu 2017 sonunda bitecek

31 Aralık 2016 Cumartesi, 12:55

MANİSA il merkezinde bulunan, Sultan 2’inci Beyazıt’ın eşlerinden Hüsnüşah Hatun tarafından 15’inci yüzyılda yaptırılan, daha önce öğrenci yurdu olarak kullanılan, FETÖ/PDY operasyonları sonrasında Şehzadeler Belediyesi tarafından alınan ve onarımına başlanan Kurşunlu Han’ın, 2017 sonlarında Kültür merkezi olarak hizmete gireceği belirtildi.

Şehzadeler Belediye Başkanı AK Partili Ömer Faruk Çelik, Manisa eski Belediye Başkanı Zafer Ünal ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil tarihi Kurşunlu Han’da yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında firma yetkililerinden bilgiler alan Başkan Çelik, restorasyon çalışmalarını 2017’nin sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“MANİSA GÜZEL BİR TARİHİ ESERE KAVUŞACAK”

Kurşunlu Han’da çalışmaların tamamlanmasıyla kentin güzel bir esere kavuşacağını ifade eden Ünal, “Tarihi canlandırmak insana önemli bir kazanım sağlıyor. Şehzadeler Belediyemizin bu konularda ki çalışmalarını takip ediyor ve beğeniyoruz. Manisa’mıza böylesine güzel bir eseri kazandırdığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

ASLINA UYGUN RESTORASYON

Kurşunlu Han’ın geçmiş dönemlerde de restorasyon gördüğünü fakat aslına uygun restorasyon yapılmadığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, “1984-1989 yılları arasında bu içerisinde bulunduğumuz alan kentsel sit alanı olarak ilan edilmiş bir alandır. Şehzadeler Belediyesi, Manisa’mızın önemli hanlarından bir tanesi olan Kurşunlu Han’da restorasyon çalışması yapıyor. Bu da tarih yönünden önemli bir han. Bu çalışmayla Kurşunlu Han, Manisa’ya kazandırılmış olacak. Daha öncede restorasyon görmüş ama aslına uygun yapılmamış çalışmalar var. Şuan daha aslına uygun bir restorasyon çalışması yapılıyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir