KULA’YI ÇÖPLÜK YAPTIRMAM!…

08 Aralık 2014 Pazartesi, 13:40

Bu söz AK Parti Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’ye ait. Sadece ona mı? Muzaffer Yurttaş, Sakine Öz, Özgür Özel de aynı sloganı atıyor.

Peki biz bu sözden ne anlıyoruz?

a-Kula çöplük olmasın ama Salihli olsun.

b-Çöpler Kula’ya değil ama Alaşehir’e dökülsün.

c-7 ilçenin çöpünü Manisa’nın taa öbür ucuna, yani Selendi’ye taşıyalım.

Velhasıl bu mantık bu şekilde uzayıp gidebilir.

Şöyle düşünüyorum da Sarıgöl’ün çöpü Demirci’ye veya Köprübaşı’na taşınsaydı, ne olurdu? İşin içinden çıkamıyorum. Çünkü çöp nakil bedelleri vatandaşın cebine yansıyacak bir durum. O yüzden tüm yerleşim birimlerine yakın olmalı. Ulaşımın en kolay, en ucuz ve en hızlı olduğu bir yer olmalı.

Efendim burada tarım ve hayvancılık yapılıyor?

Manisa’da tarım veya hayvancılığın yapılamadığı bir karış yer gösterilebilir mi? Koruma altındaki Spil Milli Parkı’nda bile keçiler otlanıyor. Burası Kuzey Kutbu’ndaki buzullar mı?

Tabi bir de Kula’nın turizm kenti vizyonu var. Bakın bu çok önemli. Bu vizyona gölge düşürmek, sadece nadide ilçemize değil, tüm Manisa’ya ihanet olur. Ancak şunu çok iyi biliyorum. Yer yüzündeki en değerli turizm kentlerinde bile çöplerin toplandığı ve ayrıştığı bir merkez var.

Paris’te, Londra’da veya New York’ta çöpler uzaya mı taşınıyor? Buralarda ayrıştırma ve depolama tesisi yok mu?

Kaldı ki şu an Kula ilçemizin kendi çöpü nereye dökülüyor? Alaşehir’e mi, Sarıgöl’e yoksa Selendi’ye mi?

Madem Kula çöplük olmayacak, o halde önce Kula, Kula’ya çöp dökmesin.

***

İşin açıkçası ben de Kula’nın çöplük olmasını istemem. Ama altını çizerek söylüyorum. Çöplük olmasını istemem. Eğer sistem vahşi depolama yöntemi ile işleyecekse gerçekten böyle bir şeyi istemem.

Ama 7 ilçeden gelecek çöpler;

1-Gökçeören Mahallesi’ndeki bir dağ yamacında toplanacak,

2-Modern bir çöp depolama ve ayrıştırma tesisi yapılacaksa, o zaman durumu bir kez daha gözden geçirme gereği duyarım.

Çünkü bu tür tesislerde çöpten geriye hiçbir atık madde kalmıyor. Dev kazanlar öyle bir çalışıyor ki aynı zamanda çöpten elektrik enerjisi yada tarımsal gübre elde edilmesi mümkün oluyor. Yani tesise çöp giriyor, satılacak bir ürün çıkıyor. Dolayısıyla Kula’da yapılacak olan bir ayrıştırma tesisinde karşı çıkılacak hiçbir şey yok.

***

Gelelim karşı çıkan siyasilerimizin temel düşüncesine. “Biz ayrıştırma tesisine karşı değiliz, ama bunun yerini bilim adamları belirlesin.” Eğer bu tesise karşı olmadığını açıkça beyan etmişsen o zaman bu iş bitmiştir. Gerisi hamasetten ibarettir.

Kaldı ki bakanlık Kula’nın Gökçeören Mahallesi’nde belirlenen alan için ÇED raporuna bile gerek görmemiş. Bu onay anlamına geliyor.

Madem ki işi gücü bıraktık, siyasetle yatıp hamasetle kalkıyoruz. O halde, hamasetin kralını yapan karşı görüşlü biri çıksa ve şu cümleleri kursa;

“Bu tesisin buraya yapılmasına izni AK Partili bakan verdi. Ey AK Partililer siz neyi konuşuyorsunuz? Yani bakanınız hata mı yaptı? Vermek istediğiniz mesaj bu mudur?

Bundan önce Kula’da AK Partili belediye başkanı vardı. O halde neden buraya adam gibi bir tesis yapmak yerine çöpleri vahşice doğaya döktüler?

Sayın Tanrıverdi memleketi Kula’yı madem çok seviyordu, neden bugüne kadar Kula’nın çöplerini bir tesiste toplamayı ve ayrıştırmayı düşünmedi?

Çöpleri Kula’ya dökenler şimdi kalkmış burada depolama ve ayrıştırma tesisi yapılmasın diyor. Çöpler tesiste bertaraf edilmesin de Kula’yı mı kirletsin. İstediğiniz bu mu? Siz hangi çağda yaşıyorsunuz?”

Bu türden bir söylem karşısında Gökçeören’de eylem yapan AK Partili yerel siyasiler yada AK Partili milletvekilleri ne diyebilir?

Muhtemel cevaplar bunlar olabilir mi?

-Efendim bizim bakanımız ara sıra böyle yanlış kararlar alabiliyor. İnanın ne yaptığını kendisi de bilmiyor. Mazur görün. Şaka yapmış olabilir.

-Geçmiş dönem belediye başkanımıza çok söyledik şu çöp meselesini ama bir türlü dinletemedik.

-Tam bir ayrıştırma tesisi yapacaktık ki seçim geldi. Hatta projesi hazır, yerini bile belirlemiştik…

***

Beyler, siyaset daha ciddi ve gerçekçi bir zemin üzerinde yapılmalı.

Siyasetçi hamaset bile yapıyor olsa karşı tarafın hamlesini iyi hesap edebilmeli.

 

 

Yorum

  1. hasan göde

    11 Aralık 2014 at 21:07

    yorum yazsak ne olacak? yorumlar işinize gelincemi yayınlayacaksınız?BENİM GAZETENİZE 2. YORUMUM AMA YAYINLANMIYOR Evet KULAYA ÇÖP TESİSİ İSTEMİYORUZ..kulada başımızda zaten bela bir çöp tesisi var. 2. çöp tesisini nereye kurarsa kursunlar.şakir bey belediye başkanını çok sevebilirsin. kulada sevmişki kula bld. bşk aynı partiye mensup. ödül bu olmamalıydı. şakir bry evinin önüne bir çöp bidonu koy. bir hafta sonra birdaha koy sonra sokağındaki tüm bidonları evinin önüne koy ondan sonra yorum yapabilirseniz size aşk olsun. esen kalın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir