55 TARİHİ EVDE RESTORASYON

18 Aralık 2014 Perşembe, 11:35

MANİSA’nın Kula İlçesi’nde bulunan 55 tarihi evde restorasyon çalışması yapılacağı ardından butik otel ve restoran olarak turizme kazandırılacağı belirtildi.

İlçede Anıtlar Kurulu’nca tescilli 895 binadan 110’u için restorasyon projeleri hazırlandı. İlk etapta 55 evde, Büyükşehir Belediyesi ile bulunacak diğer sponsorların desteğiyle restorasyon çalışması yapılacağı duyuruldu.

MHP’li Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, 55 evden 40’ının büyükşehir belediyesinin yapacağı konutlarla takas edileceğini, 15’inin de ödeme yapılarak satın alınacağını söyledi. Yüzyıl öncesinin yaşam biçimini yansıtması nedeniyle evlerin değerli olduğunu belirten Başkan Tosun, “İnanıyorum ki bunların hepsi restore edildiğinde Kula’nın tarihi, gün yüzüne çıkacak. Restorasyonu tamamlandıktan sonra Tarihi Kula Evleri, Volkanik Jeopark ile birlikte Türkiye’de ve dünyada önemli bir noktaya gelecek. Kurtuluş Savaşı’nda işgal kuvvetlerinin yakamadığı tek ilçe Kula’nın bazı yerleri terk edilmişlikten dolayı harap halde. Bu tarihi evlerin bakımı da oldukça zor. Fakat bu muhteşem güzellikler turizme kazandırıldığında inanıyorum ki bölgemiz tüm dünyada önemli bir yere gelecektir. Bu zengin miras, dünya çapında ses getirecek. Kula’nın dünya kentleri arasına girmesine adım adım yaklaştıracaktır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir