Kula bademi dünya markası olacak

17 Nisan 2015 Cuma, 12:23

MANİSA’nın Kula İlçesi, badem üretiminde dünya markası olmaya hazırlanıyor. Kula bademi için patent alacaklarını açıklayan Kula Ziraat Odası Başkanı Nurettin Topal, yeni tesis kurmak isteyen üreticilere destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Kula’da 7 yıl önce kurulan tarım işletmelerinden 4 yıldır ürün alınmaya başlandığını söyleyen Kula Ziraat Odası Başkanı Nurettin Topal, ilçenin badem üretiminde hızla geliştiğini dile getirdi. Hedeflerinin Kula’da yetiştirilen bademi dünya markası yapmak olduğunu söyleyerek yeni projeler hazırladıklarını kaydeden Topal, “Kula bademini patent alarak dünya markası yapacağız. Yeni kurulacak tesislerde İspanya ve ABD kökenli bademleri işleyerek tüm dünya ülkelerine göndermeyi hedefliyoruz. Böylelikle hem ilçenin ismi dünya pazarlarında duyulacak, hem de ülkemize döviz girecek” dedi.

“BADEM VE CEVİZ DEPOSU OLACAK”

Kula’da 5 yıl içinde 100 bin dekar araziye 1 milyon 750 bin badem ve ceviz fidanı dikileceğini kaydeden Başkan Topal, kurulacak işleme tesisi ile 5 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Kula’daki tesislerin Ege Bölgesi’nde örnek olduğunun altını çizen Topal, “İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte yeni tesis kurmak isteyen çiftçilerimize her zaman lojistik destek vermeye hazırız. Kayıtlarımıza göre bölgede 7 bin 600 dekar arazide 200 bin badem, 8 bin dekar arazide de 100 bin ceviz ağacı bulunuyor. Bu fidanların bir kısmını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dağıttı. Bir bölümünü ise çiftçiler kendileri temin etti. Önümüzdeki yıllarda Kula artık badem ve ceviz deposu olacak. Patent alındıktan sonra da dünya markası olacak. Ayrıca kurulan her tesis ilçe ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor. Bu tesislerde sezonluk olarak 2 bin işçi istihdam ediliyor. Kula için biz Ziraat Odası olarak ilçe tarım ile birlikte her zaman çiftçimizin yardımına hazırız” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.