KÖYLÜLER DERTLİ!

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 15:40

MANİSA’nın Kırkağaç İlçesi’ne bağlı Çiftlik Mahallesi’nde, köylülerin başı sürülerine saldıran vahşi hayvanlarla dertte. 1.5 yıldır köydeki pek çok büyük ve küçükbaş hayvanı telef edip, birçoğunu da yaralayan, bununla da kalmayıp, yılkı atları ile karacalara da zarar veren vahşi hayvanının ne olduğunun tespi için Manisa Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından bölgeye kameralar yerleştirildi.

Kırkağaç’a 13 kilometre mesafedeki mahalleye dönüştürülen dağ köyü Çiftlik’te, geçen 18 Temmuz’da çoban Celal Nas’ın sürüsündeki 20 keçisi, vahşi hayvanlar tarafından telef edildi. Çiftlik Mahalllesi Muhtarı İrfan Karataş, köylünün 1.5 yıldır sürülerine dadanan vahşi hayvanlardan artık usandığını belirtip, “4 ay kadar önce çoban Özkan Kaçar’ın 50 küçükbaş hayvanını telef ettiler. Pek çok büyük ve küçükbaş hayvanı da yaraladılar. Bu vahşi hayvanın ne olduğunu bugüne kadar tespit edemedik. Çoban köpeklerini bile boğarak öldürüyor. Sadece sahipli hayvanlara değil, doğadaki yılkı atı ve karacalara da zarar veriyor. Hayvanlarımızı otlatmaya çıkaramaz olduk” dedi.

Çoban Celal Nas da “Bırakın sürülerimizi kurtarmayı geceleri dışarı bile çıkamaz olduk. Ormanlık alana girildiğinde çok sayıda telef olmuş hayvan istekeletine rastlamak mümkün. Bizler hayvancılıkla geçinen insanlarız. Ekmeğimizi bu işten kazanıyoruz. Yetkililerden bir an önce bu sorunumuza bir çözüm bulmalarını bekliyoruz” dedi.

Öte yandan köylülerden gelen şikayetler üzerine Manisa Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü tarafından bölgeye bir süre önce kameralar yerletirildi. Ancak, hayvanlara zarar veren vahşi hayvanın ne olduğu henüz tespit edilemedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir