KORSAN KASAP UYARISI

22 Eylül 2014 Pazartesi, 18:10

MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz; Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu. Akyüz, özellikle büyükbaş hayvanların mezbaha ortamında veteriner hekim kontrolünde ehil kasaplar tarafından kesilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz vatandaşları uyararak, Kurban Bayramı’na kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda tezgah açan, kaldırımları işgal eden korsan kasaplara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Sağlığın ön planda tutulmasını isteyen Akyüz, kasap haricinde kıyma makinesi bulunduran yerlerde etlerin parçalanması ve kıyılmasının doğru olmadığını savundu. Oda Başkanı Akyüz, “Ehil olmayan kasaplara kurbanlık kestirilmesin. Çantasını alan kasap olarak kurban kesmeye çıkıyor. Sonra elini, kolunu kesiyor. Bu da bizim kasaplarımıza yansıyor. Vatandaşlar kurbanlarını kestirecekse, bunu esnaf odasına kayıtlı, ustalık belgesi ve hijyen belgesi olan kasaplara kestirmelidir” diye konuştu.

“KAÇAK ÇALIŞAN KASAPLAR DENETLENMELİ”

Vatandaşımızı bayram dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara karşı aydınlatmanın görevleri arasında yer aldığını belirten Akyüz, “Halkımızdan merdiven altı kasaplara ve kişilere karşı dikkatli olmalarını istiyoruz. Tarım İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Şehzadeler ile Yunusemre İlçeleri Zabıta Müdürlükleri, Büyükşehir Zabıta Başkanlığı tarafından çarşı pazarın hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek, ayrıca kasap haricinde kıyma makinesi bulunduran yerlerin denetimleri artırılmalıdır. Denetim sırasında satış yapanların hijyen eğitimi belgeleri ve esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Böylelikle kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkarın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmelidir” dedi.

“ÇİN MALI BIÇAKLARDAN UZAK DURUN”

Çin’den gelen ucuz mallar arasında kalitesiz kurban bıçaklarının da olduğunu, kurban keserken kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Oda Başkanı Bahattin Akyüz, “Kurban Bayramı nedeniyle piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki tezgahlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü Çin malı bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasapa hem de kurbana eziyet verir. Ayrıca bilenmesi zordur. Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka görevli kasaplarımıza kurbanlarınızı kestirin” diye uyardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir