KORE CUMHURİYETİ MANİSALI GAZİ TORUNLARI İÇİN BAKIN NE YAPTI!

16 Nisan 2015 Perşembe, 14:07

Manisa’da düzenlenen bir organizasyonla Kore Gazilerinin torunlarına Güney Kore Cumhuriyeti tarafından eğitim yardımı yapıldı.

 HABER: FERDİ UZUN

Manisa Tugay Orduevi’nde Muharip Gaziler Derneği organizasyonuyla Kore Gazileri onuruna akşam yemeği verildi. Düzenlenen akşam yemeğinde, Kore Gazilerinin torunlarına Güney Kore Cumhuriyeti tarafından eğitim yardımı yapılarak sertifika verildi.

14 öğrenciye yapılan eğitim yardımının yanı sıra daha önce madalyası verilmeyen 87 yaşındaki Kore Gazisi Necati Kaldırım’a Güney Kore Cumhuriyeti Askeri Ateşesi Jooseng Han tarafından madalya takdim edildi.

İki devletin Milli Marşlarının okunmasının ardından verilen yemekte konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Kore’de verilen mücadelenin dünyaya örnek olduğunu ifade ederek,  “Böyle bir akşamı sizlerle paylaştığım için onur duyuyorum. Öyle bir tarihin mirasçıyız ki dünyanın nereye gidersek gidelim mutlaka olumlu bir izlenim bırakmış bir asil milletiz” dedi.

-Kore halkı sizin mücadelenizi unutmayacak

Güney Kore Cumhuriyeti Askeri Ateşesi Kurmay Albay Jooseng Han ise “Sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum. Gazilerimiz, benim babamdır dedemdir. Bu tam anlamıyla gerçek bir kardeşliktir. Türk gazileri gerçek bir kahramandır. Cesur ve kahramanca savaşları tüm dünyaya örnek olmuştur. Kore halkı sizlerin bu mücadelesini hiç unutmadı unutmayacak” diye konuştu.

Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Şükrü Tandoğan da Kore ile olan ilişkilerinin her zaman kalıcı olacağına değinerek, “Kore Cumhuriyeti bu davranışıyla Türk gençlerinin iyi bir şekilde eğitilmesini ve topluma faydalı birer birey olmasını sağlıyor. Ve böylece Kore-Türkiye ilişkilerini güçlendirmek istiyorlar. Onlara müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Akşam yemeğine Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Kemal Çelebi ve Kore Gazilerinin yakınları da katılım gösterdi.

Tugay Komutanı Tuğgeneral. Yavuz Ekrem Arslan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.