Koca Aksaray’ı yaptılar bir hastaneyi yapamadılar

18 Kasım 2014 Salı, 13:47

Manisa’da yapımı yılan hikayesine dönen, 1 Aralık 2013’te Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından kamu özel ortaklığıyla temeli atılan 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi’ne aradan bir yıl geçmesine rağmen bugüne kadar bir çivi dahi çakılmadı. Bakan Müezzinoğlu’nun ‘Manisa’ya 21. yüzyılın en çağdaş yapısını inşa edeceğiz’ dediği hastane için aradan bir yıl geçmesine rağmen bir çivi dahi çakılmamasına bölgede bulunan 6 mahalle muhtarından tepki geldi. Hastanenin yapımı için insanların bir yıldır oyalandığını dile getiren muhtarlar, Hükümet’in de Sağlık Bakanlığı’nın da halkın gözünde inandırıcılığını kaybettiği ifade etti. Muhtarlar, “Artık insanlar kandırılmasın yazıktır, günahtır.” dedi.

FERDİ UZUN

Şehzadeler ilçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde hastanenin yapılacağı alanda Turgut Özal Mahallesi Muhtarı İsmet Bakşi, Bedevi Mahallesi Muhtarı Turan Şahin, Adnan Menderes Mahallesi Muhtarı Fevzi Kayacan, Nurlupınar Mahallesi Muhtarı Süleyman Seven, Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Tekin Aydın ve Akpınar Mahallesi Muhtarı Bişar Sagnuk basın toplantısı düzenleyerek tepkilerini dile getirdiler.

Turgut Özal Mahallesi Muhtarı İsmet Bakşi, bu hastanenin yapım hikayesinin tam 8 yıl öncesine dayandığını söyledi. Şimdiki Cumhurbaşkanı, o dönemin Başbakanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül 2013’te Haliç Kongre Merkezi’ndeki şehir hastaneleri projesi imza törenine kendilerinin de katıldığını hatırlatan Muhtar Bakşi, “Hastane yapılacak diye çok sevinmiştik. Bu hastanenin bu bölge için gerekli olduğuna inanıyorduk. Yerel seçimlerden önce seçim yatırımı olarak buraya 200 bin lira para harcandı ve sadece bir çukura beton atıldı. Onun üzerine baraka kondu. Eğer bu hastane yapılmayacaksa harcanan bu paralar yazıktır, günahtır. Eğer hastane yapılmayacaksa bu israflar niye yapılıyor. Yani artık Hükümet de Sağlık Bakanlığı da inandırıcılığını kaybetti halkın nezdinde. Çünkü bu hastanenin yapımı her seferinde farklı bir hikayelerle erteleniyor. Daha önce yerel seçimler bahane edildi, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi, sonra ihalesi bahane edildi. Şimdi de depreme dayanaklı zemin olmadığı bahane ediliyor. Peki, hastane alanının yanında TOKİ binaları yapılırken deprem etüdü yapılmadı mı bu bölgede. Bütün bunları hikaye olduğuna inancımız var. Zemin etüdü için 6 ay daha zaman gerekli olduğunu söylüyorlar. 6 ay sonrada genel seçimler var. Genel seçimlere kadar yine oyalayacaklar. 6 sonra genel seçimlerden sonra da halkımız bu tabelaların kaldırılacağına ve hastanenin yapılmayacağına inanıyor. Bizde artık bu inançtayız.” dedi.

‘HALKIN PARASIYLA İSRAF YAPMASINLAR YAZIKTIR, GÜNAHTIR’

Bütün bunları seçime yönelik yatırımlar olarak gördüklerini dile getiren Bakşi, “Bizi kandırmasınlar. Yazık, günah bu israfları yapmasınlar. Çünkü bu israflar da halkın parasıyla yapılıyor. Hastanenin yapımının bu kadar bekletilmesi doğru değil. Biz artık bu saatten sonra hastanenin yapılacağına inanmıyoruz. Yapılan açıklamalarda bunu gösteriyor. Neden 6 ay sonra diyorlar. Çünkü 6 sonra bir genel seçim var. O zaman kadar oyalama taktiği olarak görüyoruz. Hastane yapılması 8 yıldır planlanıyor. Kısa sürede çok katlı binalar yapılıyor, bur hastaneyi mi yapamıyorlar. Temeli attılar, sadece üç, beş konteyner geldi. Bir çivi dahi çakılmadı.” diye konuştu.

‘BİZİ OYALIYORLAR’

Adnan Menderes Mahallesi Muhtarı Fevzi Kayacan da yaklaşık 8 yıldır bu hastanenin bu bölgede yapılması söz konusu olduğunu söyledi. Eki, üç gün önce Manisa Valisi Erdoğan Bektaş bir açıklama yaparak ‘Hastanenin etüt konusunda yeni çıkan bir cihazla ölçümünün yapılacağını ve bunun 6 ay süreceğini’ söylemiş. AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de ‘Hastanenin yapılacağı’ söylemiş. Kısa sürede gökdelenler yapılıyor, ama şimdiye kadar hastanenin yapımı konusunda bir gelişme olmadı. Şimdi 6 ay içerisinde bir cihaz ile burada ölçüm yapılacak ve 6 ay daha bekleyeceğiz. Mahalle sakinleri buna inanmıyor. Halk bize tepki gösteriyor hastane buradan gidecek diye. Devamlı bu sitemde bulunuyor vatandaşlar. Sürekli temel atılacak diye oyalıyorlar. Bizi yöneten kişilere sesleniyoruz. Gelsinler insanlara detayları anlatsınlar bizde tatmin olalım, halkta tatmin olsun. Bu oyalama taktiği hem bizi üzüyor hem de vatandaşı üzüyor.” şeklinde konuştu.

‘BİZİ OYUNA GETİRMESİNLER’

Akpınar Mahallesi Muhtarı Bişar Sagnuk da şunları söyledi: “Bu hastane sayesinde bu bölgenin bir köy konumundan çıkacağına çok sevinmiştik, şehirleşecektik. Bu bölgeye çok büyük katkısı olacaktı. O sevinç şu anda kursağımızda kaldı. Artık insanları kandırmasınlar yazıktır, günahtır. Bizi oyuna getirmesinler. Gelsinler burada insanlarımıza usulünce anlatsınlar. Bizlerde yalancı olmayalım. İnsanların içine girdiğimizde hep bu konuda tepki alıyoruz. 6 sonra seçim olur, o bizi ilgilendirmez. Biz buraya hastanenin yapılmasını istiyoruz. Bu hastane de giderse bu bölge ölmüş olur ve buraya hiçbir yatırım gelmez. Bu 6 ay meselesi insanların midesini bulandırmaya başladı.”

29 EKİM 2015’TE BİTİRİLECEKTİ

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllardır hayalini kurduğu şehir hastaneleri projesi, 12 Eylül 2013’te Haliç Kongre Merkezi’ndeki imza töreniyle hayata geçirilmişti. Manisa da şehir hastanesi yapılacak iller arasında yer alıyordu. Yapımı yılan hikâyesine dönen, Sağlık Bakanlığı ile özel ortaklığıyla TOKİ-3 konutları yanına yapılacak Manisa Şehir Hastanesi’nin temelleri 1 Aralık’ta atılmıştı. Törenine Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, Bakan Müezzinoğlu, Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katılmıştı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, buradaki konuşmasında, “Manisa’ya 21. yüzyılın en çağdaş yapısını inşa ediyoruz.” demişti. Törende Müezzinoğlu ve Arınç, Yönetim Kurulu Başkanı Arslan ile hastanenin bitim tarihiyle ilgili pazarlık yaparak, 29 Ekim 2015 günü bitirilmesi konusunda anlaşmışlardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir