KIZILAY MANİSALI GAZETECİLERİ UNUTMADI

15 Ocak 2015 Perşembe, 15:02

Manisa Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal kuruldukları yıl olan 2002’de 3 bin 600 ünite kan toplarken bugün bu rakamın 57 bin üniteye çıktığını söyledi. Toplamda 171 bin insana hayat verdiklerini kaydeden Nardal, tüm Manisalıları kan bağışının düştüğü kış aylarında kan vermeye davet etti.
Türk Kızılay’ı Manisa Şubesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Taş Fabrika’da basın mensuplarına kahvaltılı bir program düzenledi. Programa Türk Kızılay’ı Manisa Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi, Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, Kızılay Yönetim Kurulu üyeleri, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç ile Manisa’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.
Konuşmasında basının, demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyleyen Kızılay Manisa Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi, “Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen zor şartlar altında yapılan önemli bir meslektir. Her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.
‘KAN SIKINTIMIZ YOK’
Kan üstünde en ufak spekülasyonun olmaması gerektiğini kaydeden Nardal, “Çok şükür Manisa Kan Bağış Merkezimiz, yöneticilerimiz, basın, kurum ve kuruluşlar sayesinde bugün en üst düzeyde kan bağışı alıyor ve hastalarımıza şifa veriyoruz. Şuanda Manisa’daki tüm hastanelerde toplam 22 hastanenin hiçbirinde kan sıkıntımız yok. Zaten Ege Bölgesi Türkiye’de en fazla kan alan bir bölge. Manisa Kan Bağışı Merkezi de sizlerin sayesinde en üst düzeyde kan bağışı alan bir merkez. Dolayısıyla biz Manisa’yı karşılıyoruz, İzmir’e de destek veriyoruz” şeklinde konuştu.
‘171 BİN İNSANA HAYAT VERİYORUZ!
Kan bağışının milli, dini ve ilmi bir görev olduğunu kaydeden Nardal şunları söyledi:
“Onun için sizlerle hep yan yanayız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Kızılay’a çok büyük destek veriyorsunuz yöneticilerle birlikte. Bizim Kızılay Başkanımız Manisa’ya kan Bağış Merkezi açılması için çok büyük gayret gösterdi. Eskiden Manisa’da Kan Bağış Merkezi yoktu. İzmir’de vardı. İzmir’den senede bir iki defa gelip kan alıp gidiyorlardı. Cengiz Bey ve yönetimi Manisa’da Kan Bağış Merkezi açtırabilmek için canhıraş çalıştı. Binasını verdi, malzemesini aldı. O gün için ben İl Sağlık Müdürüydüm. ‘Doktor, hemşire verir misin’ dedi. Tabi ki veririm dedim. Ben 3 ay sonra emekli oldum ve bana ‘gel bizimle çalış’ dedi. 2002’de bir başladık 3 bin 600 üniteden bugün 57 bin üniteye çıktık. Demek ki burayı açtırmasalardı bu 57 bin ünite kanı alamayacaktık. 57 bini 3’le çarptığınızda kaç kişiye hayat verdiğimiz ortaya çıkıyor. Yani 171 bin kişiye hayat veriyoruz. Çok önemli bir görevimiz var. Sizlerden ricam bu kış günlerinde kan bağışı düştü. 18-65 yaş arası sağlıklı her insan nüfus cüzdanıyla bize gelsin bu soğuk günlerde kan bağışını versin ve stoklarımızı üst seviyede tutalım.”
Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç da Gazeteciler için anlamlı olan bir kendilerini bir araya getirdikleri için Türk Kızılay’ı Manisa Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi’ye teşekkür etti. Programın sonunda basın mensuplarına Kızılay’ın rozeti takdim edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir