Kan bağışçılarına madalya verildi

17 Haziran 2015 Çarşamba, 13:56

TÜRK Kızılay Manisa Şubesi Kan Bağışı Merkezi, 35, 25 ve 10 kez kan bağışında bulunan gönüllü kişilere, altın, gümüş ve bronz madalya verdi. 45 kez kan bağışında bulunan Esat Kanısıcak ise plaketle ödüllendirildi.

Türk Kızılay Manisa Şubesi Kan Bağışı Merkezi, her yıl olduğu gibi bu yıl da sürekli kan bağışçılarını onurlandırmak amacıyla plaket ve madalya töreni düzenledi. Saruhan Otel’de düzenlenen törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi, Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay ile gönüllü kan bağışçıları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü. Dr. İsmet Nardal, Türkiye’de ve Ege Bölgesi’nde Manisa’nın gönüllü kan bağışçısı konusunda iyi durumda olduğunu belirtip, “Elimizden geldiği kadar imkanlarımız çerçevesinde kan vermek isteyen vatandaşımızın ayağına kadar gidiyoruz. Manisa şu an kan bağışı konusunda bilinçli hale geliyor. Bir kanın üç kişinin hayatını kurtardığının artık farkında. Bunun için Manisa’daki gönüllü kan bağışçılarımızı kutluyorum” dedi.

Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, ise Türkiye’de gönüllü kan bağışçısı sayısının az olduğuna dikkat çekti. Dr. Gök, “Gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 5’i gönüllü kan bağışçısı iken, ülkemizde ise gönüllü kan bağşıçı sayımız yüzde 2 civarlarında. Bu yeterli değil. 2014 yılında ülke genelinde 2 milyona yakın kana ihtiyaç varken, sadece 1 milyon 860 bin kan toplayabildik. Bu nedenle vatandaşlarımızı gönüllü kan bağşıçısı olmaya çağırıyoruz. Unutmasınlar ki verdikleri 1 ünite kan ile 3 kişinin hayatını kurtarmaktadırlar” diye konuştu. Dr. Gök, özellikle Ramazan aylarında stoklarda bile kan kalmayacak duruma geldiğini dile getirerek, “Önümüz ramazan ayı. Her ramazanda stoklarımızda neredeyse kan kalmıyor. Bu konuda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ramazan ayında iftardan sonra vatandaşlarımızı kan bağışlamaya davet ediyoruz. Bir gün bizimde bir ünite kana ihtiyacımız olabileceğini hiç unutmayalım. Bu nedenle kan bağışında bulunanlım” diye konuştu. Vali Erdoğan Bektaş da kan bağışçısı sayısının verilecek eğitimlerle artırılabileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Erdoğan Bektaş, 45 defa kan bağışında bulunan Esat Kanısıcak’a teşekkür plaketi verdi, ardından da 35 defa kan bağışında bulunan Fatih Arık, İlyas Eğriboyun, Hasan Putiş, Mustafa Türkan, Mehmet Özdemir ile Ahmet Tüfekçioğlu’na altın madalyalarını dağıttı. Törende, ayrıca protokol üyeleri tarafından 25 kez kan bağışında bulunanlara gümüş madalyaları verildi. 10 kez kan bağışında bulunan 600 kişinin bronz madalyalarının ise adreslerine gönderileceği bildirildi. Tören, düzenlenen kokteyl ile son buldu.

 

FOTOĞRAFLI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir